avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate ACj

Activitate ACj

buna seara,

am am o societate srl, ce se afla in urmatoarea situatie juridica ;
pe site mfinante , apare din mai 2014 cu mentiunea "dizolvare cu lichidare ( radiere )'. societatea a avut un dosar in instanta unde in prima faza i s-a dat castig de cauza , unde judecatorul a dispus radiereea in aprilie 2014. pe situl mfinante srl -ul. Ulterior, pe 26 iunie reclamanta face apel catre Curtea de Apel , invocand faptul ca nu a fost informata de ordinea de zi si de dreptul de a cere raspunderea administratorilor pe legea 85. dupa judecare , curtea resping apelul ca nefondat. DEFINITIVA. Pe site apare aceeasi mentiune dizolvare cu lichidare (radiere), intrebarea este : in acest caz, cand are loc radierea efectiva din ONRC si mfinante? exista o perioada anume si care este cadrul legal , dar cum , cand si unde trebuie sa urmaresc radierea srl. va multumesc
multumesc,

am incetat activitatea , ca angajat cu CM, prin demisie, in sept, 2009, ( de atunci, am ramas acasa cu sarcina si cresterea copilului), De atunci si pana in prezent am calitatea de coasigurat prin sotul meu asigurat,
acest statut de coasigurat priveste numai CASS, . ce pot face pentru cas - pensie , pentru a-mi merge anii de munca pentru pensionare? este posibila o asigurare in acest sens?


multumesc
buna ziua,
sunt nascuta in 1972, am , 43 ani, si am pana in prezent 11 ani vechime in munca, care este vechimea minima pentru a beneficia de pensie,
multumesc
buna ziua,

as dori sa stiu daca in prezent se poate cotiza pentru CAS retroactiv.
multumesc