avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1141 soluții astăzi
Forum Activitate oanai2006

Activitate oanai2006

Buna ziua,va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine daca pot deveni din firma platitoare de TVA , firma neplatitoare si daca da in ce conditii;firma mea se ocupa cu comertul si de 3 ani de zile am suspendat activitatea si vreau sa o inchid,dar ar fi cam mare stocul de marfa si implicit TVA-ul care ar trebui sa il dau daca inchid firma.Ce pot sa fac ? Multumesc.
Buna ziua,vecinul meu de hat din spatele casei mi-a cerut acordul pentru construirea unei terase,acord care eu am refuzat sa il dau;a obtinut acordul unui singur vecin si a divizat proprietatea in doua (dar numai in acte) si sa apucat de construit pe toata suprafata si fara sa afiseze panoul din care sa rezulte felul constructiei,autorizatia...Ce este drept,vecinul este ofiter de poltie si cand am fost la Primarie numeni nu m-a lamurit cu absolut nuimic,la Politia locala am dus o sesizare care nu a fost inregistrata si nu i sa dat nici un numar , doar o promisiune ca vor veni sa vada.Va rog sa imi spuneti ce anume ar trebui sa fac.Multumesc.