avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate SergeM

Activitate SergeM

Multumesc pentru raspunsuri.
Locuiesc impreuna cu cumnata mea si copilul acesteia (6 ani) in casa parintilor mei(mama este decedata, nu s-a facut succesiunea), In urma cu cca 2 ani fratele meu si-a parasit sotia si copilul si a plecat sa locuiasca cu alta femeie.Sporadic mai trimitea bani,in primul an a mai dat pe acasa cam o data pe luna iar in ultimul an a trecut o singura data sa vada copilul si ia luat niste jucarii.De circa 6 luni nu a mai dat nici un ban pentru intretinerea copilului. In toata aceasta perioada el nu si-a dorit divortul (probabil pt a nu se casatori cu cealalata ) iar cumnata mea nu a divortat pt ca ia fost frica sa nu i se ia copilul .
Recent am aflat ca fratele asteapta un copil cu cealalta femeie si ca ar dori divortul (probabil presat de imprejurari).
Avand in vedere ca, cumnata mea nu are unde se duce (nu are parinti,nici alta locuinta) si nu are posibilitatea de a plati o gazda/chirie el poate cere evacuarea ei din casa dupa divort?
Trebuie sa spun ca nici tatal meu (pe numele caruia este inca locuinta),nici eu nu dorim ca ea sau copilul sa plece din casa. In aceasta situatie copilul poate fi incredintat mamei?
(Ca sa evitam alte discutii eu sunt o ea.)
Răspuns la discuția timbru de mediu
Am obtinut in urma dezbaterii succesiunii o masina.
Conform OUG 9/ 2013 :sunt scutite de la timbrul de mediu autovehiculele dobandite prin mostenire, in cazul in care aceasta a intervenit in intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii.
Daca succesiunea a fost deschisa in octombrie 2010 si hotararea judecatoreasca definitiva
s-a dat abia in mai 2013 inseamna ca nu mai beneficiez de aceasta scutire?