avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate nedeleax

Activitate nedeleax


Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema!
Bunicul meu are certif de handicap, vreau sa stiu daca se poate sa fie scutit de impozitul pe cladiri. Mentionez ca el cu bunica sunt proprietari apartamentului, dar bunica a decedat anul trecut. Trebuie sa faca succesiunea dupa bunica ca sa beneficieze de scutire impozit la apartament..???

Răspuns la discuția Pensie minima garantata
Se incadreaza. Nu beneficiaza de nici un alt venit, inafara de acesta pensie de invaliditate. Ce pot sa fac sa merg la casa de pensii sa intreb acolo....oare o sa trebuiasca sa fac contestatie scrisa, sau pot sa primesc si un raspuns verbal de la un ghiseu. Va multumesc!
Buna ziua. Tatal meu are o pensie de invaliditate gr.II ( schizofrenie) - decizie pensionare cu suma de 65 ron. Data intrarii in drepturi cf. deciziei de pensionare fiind 27.03.2013. In data de 25 iun a primit o pensie de 491 ron, care banuiesc ca reprezinta mart-11 ron ( 5 zile), apr-65 ron, mai-65 ron, iunie= 65 ron + 285 ( dif pensie soc. min. 350 ron). Intrebarea mea este urmatoarea: diferenta de pana la 350 ron ( pensia minim garantata), o primeste doar pentru luna in curs..??..Ptr. lunile, aprilie, mai...nu este necesar sa incaseze " pensia minim garantata".????..Va multumesc frumos! o zi buna!!
Buna ziua. Tatal meu are 60 de ani si s-a imbolnavit de schizofrenie. (lg.263/2010 art. 68 alin 1- b ). De-alungul timpul a realizat un stagiu de cotizare foarte mic, a lucrat foarte mult si inafara tarii.
Va rog sa-mi spune-ti daca poate primi pensie de invaliditate conform art 74 din legea pensiilor 263/2010 colaborat cu art 68 (1) b),unde spune ca la boli ca neoplaziile schizofrenia si sida,ca sa primesti pensie de invaliditate nu necesita stagiu de cotizare.
Va rog sa-mi spune-ti daca aveti idee care ar putea fi cuantumul minim acordat ( pensia minima acordata – invaliditate gr II – art 68 alin 1 lit b).
Mentionez ca am depus dosar la casa de pensii impreuna cu decizia medicala invaliditate gradul II – insa nu am atasat la dosar nici un alt document care sa ateste ca el a lucrat