avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Activitate achrisa

Activitate achrisa

Am inteles.Sotul spune ca este suficienta o declaratie la notariat in care mentioneaza ca nu are pretentii la bunurile mobile si imobile construite pe timpul casatoriei in schimbul unei sulte.
Multumesc!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Nu conteaza pe numele cui este daca ea este edificata in timpul casatoriei va fi considerata bun comun.

Pai este pe numele meu,fiind construita pe pamantul detinut numai de mine,dar este constructie imobila pana la urma Deci trebuie partaj voluntar.....

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Trebuie partaj voluntar si poate fi realizat doar daca aveti act de proprietate pe acea anexa.

Casa ,proprietatea mea personala.Anexa construita (lipita de casa )construita in timpul casatoriei.Pavare curte si renovare interior-exterior casa in timpul casatoriei.
Revin cu intrebarea:este valabila declaratie la notar ca ii platesc o sulta pentru aportul sau la acestea si sa nu mai am probleme in viitor sau trebuie partaj voluntar.??Va multumesc inca o data!

gi-jane2 a scris:

casei,pe care eu o detineam dinaintea căsătoriei,


casa construita impreuna?


Doamna, incercati sa va concentrati, pana la urma, cum e cu casa?


gi-jane2 a scris:

ar fi util sa dati detalii de la bun inceput ca sa nu pierdem vremea nici unii, nici altii. Nu aveti bunuri de impartit, ci sotul are un drept de creanta pt ce a investiti in casa dvs , ceea ce insemna ca ii puteti da o suma de bani si el declara ca nu mai are pretentii asupra bunului dvs.



Chiar daca este vorba despre acea anexa lipita de casa construita impreuna?
Scuze,este prima data cand trec prin asta.
Va multumesc pentru promptitudine.
Este o anexa construita in prelungirea casei,pe care eu o detineam dinaintea căsătoriei,alee,izolare casa si in interiorul casei renovare.

gi-jane2 a scris:

ce bunuri aveti de impartit ?
Daca aveti de impartit bunuri mobile, puteti face un inscris sub forma privata, dvs sa scrieti acolo ce se imparte , ca bunurile ramana la dvs si el primeste o suma de bani.
Daca bunurile sunt imobile- partajul se face doar la notar si nu prin declaratie, ci se cheama act de partaj voluntar, la fel, dvs ramaneti cu bunul pt care el prmeste sulta o suma de bani.


Buna seara,
Divort terminat.Urmeaza impartirea bunurilor.
Sotul vrea o suma de bani si zice ca este legala si valabila o declaratie din partea lui la notariat ca nu are nici o pretentie.
Ar fi valabila aceasta declaratie in timp daca se razgandeste?
Va multumesc!
Buna ziua
As dori sa particip la un concurs la o primarie in mediul rural pentru postul inspector debutant achizitii publice.Salariul este minim pe economie.Puteti sa imi spuneti va rog daca legea ii obliga ca dupa un anumit timp sa imi mareasca salariul???sau primaria este cea care decide ce salariu voi avea.
Multumesc.
Va rog sa imi spuneti daca la ora actuala la concedierile colective(in cazul meu la Posta Romana)mai este valabila legea ce prevede ca singurii intretinatori de familie nu pot fi concediati..Adica eu mama intretinator copil+sot .Multumesc.