avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Activitate neveralya

Activitate neveralya

Buna seara,
Am o mare rugaminte la dvs si anume : lucrez la o firma din luna mai 2012 si zilele trecute am solicitat o adeverinta cu veniturile pe anul 2012 (in locul fisei fiscale ), se pare ca in adeverinta sunt trecute alte venituri fata de cele incasate de catre mine ...si anume mai mari. Expl: adeverinta 2012 luna mai: venit brut 1843/ ded personale 0 / venit baza de calcul 1558 / impozit lunar 249 lei; din cate am invatat la scoala salariul net se calculeaza ded pers+ venit baza de calcul - impoizt lunar si anume 0+1558-249 = 1309 lei ( iar eu pe extrasul de cont am incasat 1192 lei ) ..iar exemplele pot continua pe fiecare luna in parte. Diferenta intre salariul primit si cel trecut in adeverinta figureaza de la 80 lei pana la 198 lei. Aveti idee de unde provin aceste diferente ? Mentionez faptul ca eu am lucrat si in zilele de weekend, dar ne dadeau liber pe timpul saptamanii, iar inafara de salariu primeam si bonuri de masa . Salariu meu variaza de la luna la luna pt ca incasam si comisioane din vanzari. Va multumesc foarte mult. O seara buna !
Răspuns la discuția Indemnizatie copil
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile oferite. O seara buna !
Buna seara,

Am o rugaminte la dvs, as dori sa stiu daca indemnizatia pentru copil se i-a in functie de cele 12 salarii nete ( in care sunt incluse si bonusurile din vanzari ) . Eu am un salariu net de 875 lei, insa sunt luni in care primesc si bonus. Se calculeaza 85% din media celor 12 luni cu tot cu bonus ?
Si as dori sa mai stiu de la cate luni se poate intra legal la program de 6 ore pt o insarcinata ?Va multumesc frumos.