avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate iuliana_avadani

Activitate iuliana_avadani

Buna ziua!
Detin autorizatie de traducator eliberata de MJ si apar pe site-ul MJ. Nu sunt insa inscrisa la niciun Tribunal, notar, ANAF-nu am pfa- sau orice alta institutie de gen. Mi-am facut stampila de traducator in speranta ca vreodata voi avea nevoie de ea-la vremea cand mi-am facut-o nici nu stiam prea bine despre ce e vorba. V a rog sa ma lamuriti in privinta urmatoarelor aspecte:
1. Un prieten ma roaga sa ii traduc un document-in acest caz eu nu primesc de la el niciun ban- pe care el sa il foloseasca pe urma spre exemplu la banca sa demonstreze un anumit lucru. El nu are nevoie de legalizare notariala, ci doar de o traducere a doc. Pot sa aplic stampila si sa ma semnez ca eu am facut acea traducere?
2. Un coleg imi cere sa traduc un contract pt firma la care lucreaza, astfel incat el sa il poata folosi atunci cand firma va avea de incheiat acel contract cu diversi in editie bilingva. El ma plateste pt traducere, dar fara a taia/emite chitante, intrucat el nu are nevoie, si nici firma. In acest caz pot, la fel, sa aplic stampila si sa ma semnez ca eu am facut acea traducere?

Va multumessc!
Sunt nelamurita privind debransarea Dalkia Iasi. Nu m-am putut lamuri la firma care se va ocupa de montarea centralei.
Eu abia am cumparat apartamentul de la o familie care este bransata la Dalkia. Noi vrem sa ne punem centrala, avem acordul asociatiei si vecinilor. Firma care se va ocupa de montajul centralei nea spus ca este suficient ca vechii proprietari sa depuna o cerere privind rezilierea contractului cu Dalkia. Astfel, noi putem monta centrala fara a trece prin toate procedurile Dalkia de debransare (dosar si aletele). Este adevarat?Atata timp cat eu ca nou proprietar nu am contract de furnizare servicii cu Dalkia este suficienta o cerere de reziliere a contractului de servicii facuta de vechii proprietari? Va intreb pt ca nu vreau sa ma trezesc in ilegalitate.