avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Activitate camelia79

Activitate camelia79

in cazul prezentat mai sus,sunt indreptatita sa fac plangere penala pt neglijenta in serviciu paznicului de la locul de joaca ? si sa dau in judecata firma de paza al carui angajat a dat dovada de neglijenta? multumesc
Buna ziua!Pe scurt: acum 2 zile baietelul meu de 11 ani era la joaca intr un spatiu special amenajat de joaca cu paza proprie umana(spatiu amenajat de primarie).au venit alti copii mai mari de etnie roma acolo,unul intrebandu l cat e ceasul.acesta a scos telefonul cat sa vada cat este ora si l a bagat in buzunar,in acel moment i l a smuls din buzunar si l a si batut.paznicul a afirmat in prezenta mea si a criminalistului ca" el nu se pune cu tiganii", acesti fiind de fapt si ei niste copii,nu adulti de care sa i fie teama.nu stiu in momentul de fata daca i a luat declaratie acelui paznic sau daca acela raspunde in vreun fel ca n a reactionat in nici un fel cand a vazut fapta intamplata.ce am eu de facut acum in afara de declaratiile pe care le am dat la sectia de politie?telefonul nu poate fi dat in urmarire dupa IMEI?tin sa mentionez ca baietelul meu a fost afectat destul de serios dpdv psihologic,nu ma doarme,e f agitat,tipa atunci cand vorbeste etc,fiind necesar sa l duc la psihoterapeut pt a vedea ce i de facut.va multumesc
Răspuns la discuția taxa auto,timbru,poluare etc
multumesc.aveti cunostinta de vreun avocat din constanta care se ocupa in speta de asa ceva?
am vazut in legislatie ca scotand masina din parcul auto national,se recupereaza taxa auto platita dupa 1 ian 2007.este nevoie neaparat de proces?si daca da...onorariul avocatului care m ar reprezenta l as achita fara sa l recuperez?am inteles ca statul roman ar fi obligat sa restituie si penalizari la suma respectiva{taxa auto},cnf prevederilor uniunii europene.
buna seara.
am achizitionat un autoturism in nov 2010,pe care l am inmatriculat prima data in Romania si i am platit taxa auto aferenta.acum intentionez s o dau la dezmembrari,intrucat nu maidoresc sa investesc in ea ,fiind si foarte veche.ma intereseaza daca facand aceasta operatiune,adica s o scot din parcul auto national,legal- pot sa recuperez taxa auto achitata la inmatricularea ei.
multumesc