Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto,timbru,poluare etc
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto,timbru,poluare etc

am vazut in legislatie ca scotand masina din parcul auto national,se recupereaza taxa auto platita dupa 1 ian 2007.este nevoie neaparat de proces?si daca da...onorariul avocatului care m ar reprezenta l as achita fara sa l recuperez?am inteles ca statul roman ar fi obligat sa restituie si penalizari la suma respectiva{taxa auto},cnf prevederilor uniunii europene.
Buna ziua,
Taxa auto de poluare se recupereaza oricum daca nu au trecut 5 ani de la incasare.
Onorariile de avocat nu le pot spune, fiecare avand modul sau de percepere.
Se recupereaza atat taxa platita cat si: dobanda legala de la data achitarii pana la data restituirii in fapt si si toate cheltuielile de judecata (onorariu de avocat si taxa de timbru).
Acestea se solicita de avocat prin cererea introductiva
av. Gabriel Klein Kiritescu
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
multumesc.aveti cunostinta de vreun avocat din constanta care se ocupa in speta de asa ceva?