Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Dobanda taxa poluare.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Dobanda taxa poluare.

Mi s-a admis cererea de restituire taxa poluare achitata in 2009, dar cu dobanda calculata la 45 de zile de la data introducerii cererii, desi am cerut-o expres de la data platii acesteia.
Conform jurisprudentei curtii europene, Hotararea din 18 aprilie 2013 stabileste clar data de la care curg dobânzile acordate cu ocazia restituirii unei taxe percepute cu încălcarea dreptului Uniunii, anume de la data achitarii acelei taxe ilegale.
Intrebarea este:
Pentru recuperarea acestei dobanzi, acum va trebui sa formulez cerere de revizuire a sentintei Tribunalului, a deciziei Curtii de Apel, sau va trebui o actiune separata, cu atasarea primului dosar, care contine toate documentele?
Buna seara,
Va trebui sa o formulati avand ca temei legal exact decizia Curtii Europene de care faceti vorbire.
Sunt curios cum au ajuns judecatorii la acea perioada de 45 de zile de la data depunerii cererii =D>:P:O.
Tare curios.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Va trebui sa o formulati avand ca temei legal exact decizia Curtii Europene de care faceti vorbire.

Multumesc de buna-vointa.

Sa o formulez...ce?
Tocmai asta este nelamurirea, ce sa formulez?
Cerere de revizuire sau actiune separata?

Buna seara,
Este de preferat o actiune separata pentru dobanda din acea perioada.