avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate thhessy

Activitate thhessy

Discuție Inchidere SRL !
Pentru inchiderea firmei care este conditia ce trebuie indeplinita referitor la stocul de marfa existent in firma. Stocul de marfa trebuie sa fie zero ? Ce se poate face cu marfa ?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua tuturor!
Sunt o graviduta in luna a 9-a ce va beneficia de indemnizatie crestere copil pentru 1 an de zile!Rugamintea mea consta intr-un calcul estimativ al acestei indemnizatii pe baza urmatoarelor venituri:

* salariul de pe contract angajare 2 h : 355 ron/luna
*venituri de pe un PFA :32700 ron (cheltuieli deductibile:2000 ron)

Deasemenea,as dori sa stiu carei institutii ma adresez pentru depunerea dosarului pentru indemnizatie si de unde as putea obtine mai multe informatii privind eventualele modificari legislative!
Va multumesc anticipat!
Am inteles. Dar daca as dori sa inchid PFA -ul?(pt ca nu voi mai desfasura sigur activitate in cadrul lui)?CE REPERCURSIUNI AR EXISTA DIN PARTEA STATULUI (ceva plati anticipate,taxe de radiere...) ?Multumesc frumos!

P.S. In cazul suspendarii,cam care ar fi costurile(tinand cont ca nu e inregistrat la ORC ,ci doar la Admin.Financ.) si cum ar trebui sa procedez cu taxa lunara pt contabil?

Concluzionand,pe termen lung,este mai avantajos sa suspend sau sa inchid? Va multumesc!
Buna ziua!
Revin cu o noua problema pe acest forum exceptional prin seriozitatea de care da dovada,precum si prin prin promptitudinea raspunsurilor

Lucrurile stau in felul urmator:sunt o gravidutza ce aciveaza ca medic in cadrul unui PFA (chiar PFI-pt profesiile liberale). Cand voi intra in conediul de crestere a copilului voi primi 85% din veniturile de pe aceasta entitate.As dori sa stiu dc pe perioada incasarii acestei indemnizatii pot INCHIDE PFA-ul!!!!Sau am voie doar sa-l SUSPEND pana cand face bebe 1 an? Multumesc anticipat!
Va multumesc pt. raspuns!Acum m-am lamurit!:)
Buna seara!
In speranta ca voi primi un raspuns corespunzator,va prezint situatia mea, urmata de cateva intrebari:
-sunt salariata cu contract de angajare pt 2 h(vechime 4 ani).
-salariu brut 345 ron,salariu net 280(dar nu am luat niciodata banii in mana efectiv!!situatia este strict pe hartie!!)
-in paralel desfasor activitate pe un pfa din 2011
Mentionez ca sunt mandra purtatoare a unei sarcini de 8 luni si voi naste in August 2013!!!
Intrebari:
-CE BENEFICII FINANCIARE DIN AMBELE SURSE DE VENIT VOI AVEA IN CONCEDIUL DE CRESTERE A COPILULUI timp de 1 an de zile cat voi sta acasa?Cand pot sa depun dosarele de solicitare a indemnizatiei?
-cand pot radia PFA-ul?
Multumesc anticipat! :)