avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate stefisofi

Activitate stefisofi

Răspuns la discuția vouchere de vacanta
va rog ma poate ajuta cineva cu un raspuns
Răspuns la discuția vouchere de vacanta
am solicitat acordarea voucherelor de vacanta de la ambele unitati, de la primarie mi s-a facut calculul si primesc 12 vouchere deoarece am inceput activitatea de la 02.05.2018 iar de la spital mi s-a spus ca am dreptul decat la 10 vouchere aferente lunilor ianuarie-aprilie 2018. dar restul de 7 vouchere mi se spune ca nu mai am dreptul la ele deoarece perioada iulie 2017-decembrie 2017 cat am lucrat la spital nu am dreptul la vouchere deoarece s-a incheiat anul calendaristic. Ce am de facut in aceasta situatie? Sa inteleg ca daca mi-am schimbat locul de munca nu mai am aceleasi drepturi ca orice alt salariat?
Răspuns la discuția vouchere de vacanta
Imi puteti da o baza legala deoarece m-am adresat in scris la spital si mi-au raspuns ca nu imi da nici pe perioada lucrata deoarece la acest moment nu mai sunt angajata lor. in ce baza legala ma pot adresa catre ei ca sa imi pot recurepa acest drept?
Am o situatie la care caut un raspuns la care institutiile la care am lucrat si la care lucrez in prezent ma paseaza de la uni la alti.
Din 2016 pana in mai 2018 am lucrat intr-un spital iar din mai 2018-prezent lucrez intr-o primarie. As dori sa stiu de unde trebuie sa primesc voucherele de vacanta. Cei de la spital imi spun ca nu am dreptul sa primesc de la ei pt perioada lucrata ca in prezent nu mai lucrez la ei, de la primarie mi se spune ca nu am dreptul sa primesc de la ei ca am decat 2 luni lucrate si nu pot primi vouchere, in concluzie eu de unde pot sa primesc aceste vouchere conform legi. Totusi este un drept al fiecarui bugetar pe perioada lucrata chiar daca am schimbat locul de munca si nu am nici o zi lipsa intre locurile de munca.
Astept un raspuns urgent, deoarece din ambele parti se achizitioneaza voucherele iar eu nu sunt prinsa in nici o parte.
Discuție Radiere firma
buna, as dori sa stiu daca o firma care nu mai are activitate din 2004 si care in 2008 i s-a dat decizie definitiva si irevocabila de dizolvare, avand un lichidator din oficiu poate fi radiata. Ce ar trebui sa facem sa scapam de aceasta firma. :entionez ca lichidatorul din 2008 si pana acum nu a depus cererea de radiere a firmei, cine trebuia sa depuna aceasta cerere? Va rog mult dati-ne o rezolvare in acest caz sa se poata radia aceasta firma ca suntem purtati pe drumuri de la registru l tribunal,de acolo la finante,de acici la registru si tot asa. Mulrumesc mult