Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere firma

buna, as dori sa stiu daca o firma care nu mai are activitate din 2004 si care in 2008 i s-a dat decizie definitiva si irevocabila de dizolvare, avand un lichidator din oficiu poate fi radiata. Ce ar trebui sa facem sa scapam de aceasta firma. :entionez ca lichidatorul din 2008 si pana acum nu a depus cererea de radiere a firmei, cine trebuia sa depuna aceasta cerere? Va rog mult dati-ne o rezolvare in acest caz sa se poata radia aceasta firma ca suntem purtati pe drumuri de la registru l tribunal,de acolo la finante,de acici la registru si tot asa. Mulrumesc mult
Va adresati cu o cerere registrului comertului prin care solicitati ca in baza art. 210 alin.1 si alin. 10 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, sa inainteze o cerere de radiere la tribunalul in raza careia este inregistrata societatea.