avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate potpaticeva

Activitate potpaticeva

Răspuns la discuția Procuror caz/sedinta
Lucc a scris:

E procuror de instanta dar daca doreste, procurorul de caz poate merge el sa-si sustina acuzarea la instanta.
Am citit speta ta de mai sus, consider si eu ca sutn la limita acuzatiile, dar eu in locul ei as face cercetari amanuntite daca nu cumva ai comis infractiunea de ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea linistii publice in barul ala.
Intr-adevar ai cam intrecut masura


est procuror cumva?
Procurorul de caz se duce cu dosarul in instanta? sau acolo este pus un alt procuror... procuror de sedinta?
Eu am auzit ca e f. greu sa raspunzi pt. marturie mincinoasa, denunt calomnios sau fals in inscrisuri (daca esti inculpat) !? e adevarat? ca se va retine ca ai perceput tu ... "in modul tau acuma noah lucrurile" adica ca nu esti robot sa memorizi totul,etc
si chiar daca minti este indoiala ca asa ai crezut tu acuma, daca intelegeti?
Nu mi-a luat o declaratie in adevarul sens al cuvantului... am mai avut prieteni care au fost la parchet.

Deci, de la scandal am fost dusi la politie si apoi la parchet direct. La 8 dimineata. Eram cam nedormit.

M-am enervat pt. ca motivul de la care a inceput scandalul a fost o fata, prietenul meu fiind caftit din cauza acelei fete... m-am certat cu politistii si jandarmii , si m-am luat in gura cu procuroarea.

Am cerut eu o coala de hartie sa dau declaratie..subsemnatul, domiciliat, etc ... declar..ca vrea "s-o xxx pe procuroarea asta frumasa din fata mea" ... am mai zis ceva si de colegele politistilor... (una dintre ele erau acolo au participat la actiune, chit ca ea ca femeie NU ar trebui sa perchizitoneze barbati sau sa ii incatuseze, nu!?)

mi-am semnat declaratia, procuroarea si-a pus stampila pe ea si a semnat, apoi a dus-o la prim procuroarea ca sa vada ce "declaratia mi-a luat".
am mai adaugat un PS: si am zis ca are sanii foarte frumosi ... prima procuroare e o femeie cam de 55-60 , dar e ok la corp. nu am luat-o la misto chiar arata bine.

prim procuroarea a pus stampila aia mare a parchetului, si declaratia mi s-a pus la dosar...



nici macar nu stiu daca sunt martor sau inculpat?


dupa ce m-am calmat mi-a scos ceva hartie din calculator pe care a scris ca "ma abtin momentam de la alte declaratii" sau ceva genul








tgeorgescu a scris:

Motivati ca erati beat si n-ati avut discernamant. Nu ati fost prins band pe strada, ci intr-un local.


Da, a profit ca eram baut si mi-a luat declaratia aia haioasa si a pastrat-o la dosar sa ma poata santaja!

Pot face plangere penala impotriva ei pt. sanataj ?

Am sunat-o azi dimineata.
M-am autoservit cu numarul ei, caci isi tinea telefonul mobil pe masa.
A fost uimita/mirata ca am sunat-o si mi-a zis ca daca nu vreau sa fiu cercetat pt. ultraj sa fac bine sa ... colaborez si sa ma duc la ea luni si sa zic exact ce s-a intamplat precum si cine sunt restul. Cred ca isi serva cafeau prin oras cu politistul de caz (dupa voce si curiozitate cred ca el era... ca am auzit ceva gen A sunat Andreiutzu?!)

Nu as dori sa fac asta... adica nu mi-as dori sa-mi tradez prietenii infractori ... pentru ca mi-o pot lua si eu pe cucoasa la randul meu ... + nu as mai fi vazut asa de bine prin zona unde locuiesc. As fi stresat chiar... e aiurea sa traiesti cu frica in tine? cand toti iti vor raul...si esti singur singurel...


Am citit tot codul de procedura penala (am ajuns la pagina 55 deja) si codul penal (am ajuns la pagina 21) si acolo scrie ca sunt interzie indemnurile in luarea unei declaratie. Pot sa-i fac plangere pt. sanataj? Au profit de faptul ca eram beat si au pus magarii la dosar...


Ma va condamna pentru ca i-am zis ca vreau sa fac sex cu ea ????

Nu am antecedente penale. In urma cu 2 saptamani am fost la un club, si a iesit cu batie. Am participat si eu, dar nu am inceput eu.

Am fost la dus la politie, apoi dimineata la parchet. Eram subinfluenta bauturilor alcoolice. Scandalul a inceput de la o fata... si ca sa fiu obiectiv i-am cerut nr. de telefon procuroarea, i-am scris "ce nr. aveti?! ca diseara vreau sa facem sex" i-am scris si "P.S. Te iubesc!" si m-am semnat.

Mi-au pastrat declaratia la dosar... :)