avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate mitzas

Activitate mitzas

Multimesc pentru raspuns!
Daca aleg sa merg pe partea de proces civil, cine va plati despagubirea? Tot RCA-ul?
Buna ziua,

Recent am fost victima unui accident rutier. La fata locului a venit politia si salvarea dar fiind speriat am refuzat transportul la spital. A doua zi ranile nu au aratat prea bine asa ca am mers la spital unde am fost tratat corespunzator(au ramas cioburi in interior).
Dupa vizita la spital a trebuit sa declar ca ranile sunt cauzele unui accident asa ca am mers si la medicul legist unde am primit 12-14 zile de ingrijiri medicale.
Cand am deschis dosarul pentru dauna auto am fost sfatuit sa deschid si unuil pentru daune morale.
Daca pe procesul verbal primit in urma accidentului nu figurez ca fiind victima in accident, exista sanse sa primesc aceste despagubiri?
Asiguratorul a spus ca a trimis o adresa catre politie pentru a stabili cine sunt victimele acelui accident. Stiu ca am la dispozitie 90 de zile de la data accidentului sa declar accidentul ca fiind unul cu victime.
Trebuie sa fac eu asta sau din adresa trimisa de catre asigurator va rezulta asta?
Cam despre ce suma ar fi vorba pentru 12-14 zile de ingrijiri medicale?

Multumesc anticipat!
in cat timp voi primi citatia?nu mi se pare nici o infractiu din moment ce eu am trimis telefonul de proba...el a vazut ce a primit daca ii convine bine daca nu trebuia sa il tirmita inapoi.
Chastia e ca pentru treaba asta urma sa imi puna banii in cont dar nua a facuto si mi+a trimis telefonul inapoi.Maine telefonul va fi iar la mine iar banii sunt tot la el.Va veni politia acasa sau chestii de genu?
Ieri am trimis un [editat/reclama] telefon prin courier unui tip din Timisoara fara sa mentionez ca ecranul era ciobit.Astazi dupa ce a ridicat coletul a spus ca deoarece nu am semnalat acest defect mi-a facut palngere la politie.Ce se va intampla?