avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2032 soluții astăzi
Forum Activitate M4V3RiCk_

Activitate M4V3RiCk_

Mda...Infractiunea mai mult ca sigur s-a produs pe teritoriul UK. In UK ca sa inmatriculezi o masina ai nevoie doar de o foaie A3. Practic cand a luat masinile pe credit, a fost el trecut ca "Owner". Din start omu a cam vrut sa dea teapa. Cum s-a vazut cu 3 masini luate pe credit, le-a si vandut imediat probabil in aceeasi saptamana la pret cu 20% mai ieftina decat una la Delaer. Si "pagubitii" s-au bucurat la o "mega oferta" din partea romanasului ! Nu si-au pus deloc intrebarea de ce cineva da o masina cu 20-25% mai ieftin, cu zero mile la bord.
Cum se vinde o masina in UK ?! Pai scrii numele noului proprietar in V5, pui hartia la posta si aia a fost ! 30 de minute maxim. Noului proprietar ii va veni de la DVLA (RAR_ul) lor, hartia cu numele lui pe ea prin posta in maxim 2-3 saptamani.

Si uite asa romanu` s-a facut probabil de vreo 40-50 000 de lire dintr-un foc, daca nu mai bine. Creditul oricum nu avea de gand sa-l plateasca. Firma de leasing au decis sa confiste masinile...de la noii proprietari ?! Vazand ca nu isi mai vad banii de la romanasi. Desi mi se pare un pic absurd.

Consulta un avocat in UK, dar nu stiu cine binevoieste sa-l apere pe fratele tau. Teapa e evidenta si premeditata. Iar acolo legea e lege.

Salut !
Detin o mica firma de IT, si de curand lucrez pe SEO (Search Engine Optimization).
Practic promovare in google dupa cuvinte cheie.

Am incheiat cu o alta firma -magazin online - un contract pe 12 luni, specificand totodata si plata lunara care trebuie efectuata. Totul cu stampila, cu semnatura, cu facturi..tot ce trebuie si perfect legal!

Incepem noi demersurile, dupa 2 luni de zile (in care mi-a platit) si s-au atins obiectivele (am chiar un email de la respectivul in care este foarte multimit de serviciile prestate de mine), se hotaraste sa nu mai plateasca ! Fara preaviz, fara sa ma consulte, -doar mentionand ca o sa mai colaboram daca are nevoie.

Reziliera contractului se cerea in scris cu cel putin 30 de zile inainte, cel putin asa scrie negru pe alb, si desigur cu penalizarile de rigoare.
In schimb, nici o cerere de reziliere nimic.Cu alte cuvinte si la ora actuala contractul e perfect valabil.

Ce pot face in acest caz? Conform contractului semnat, mai trebuie sa imi plateasca 10 000 de RON (Tva inclus), ptr lunile ramase (10 la numar).
Pur si simplu imi e scarba de asemenea oameni !

1.Daca il dau in judecata, in cat timp imi pot recupera banii? Sau pot apela la firme de recuperari creante?
2. Cum pot evita pe viitor asemena neplaceri? Ce clauze as mai putea include in contract? Vreau ceva sa "doara" in caz de incalcare.