avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate melb

Activitate melb

Buna ziua !

Ma poate ajuta cineva cu o fisa de post pentru tehnician devize si masuratori in constructii cod cor 311215 ?

Multumesc
Buna ziua !
Doresc sa stiu care este calea ceea mai legala si necontestabila ulterior.
Mama are un apartament pe numele ei ca si bun propriu in care am domiciliul stabil acum. Prin ce act putem trece pe numele meu acest apartament , ca ulterior in caz de decesul ei inaintea sotului actual (care nu este tatal meu) sotul sa nu aiba pretentii asupra acestui apartament (care in extras CF apare ca si bun propriu, fiind cumparata cu 10ani inainte de casatoria cu respectivul).

Multumesc mult ptr raspuns !
O zi buna !
Multumesc mult ptr raspuns !
Buna ziua !


Sunt in concediu de cresterea copilului pana la varsta de 2 ani pana la data de 11.07.2016.
Din 04.04.2016 vreau sa ma angajaz la alta firma.
Care sunt pasii pentru a rezolva situatia ?


Multumesc
Multumesc ptr raspuns
Deci la data expirarii CIM 22.08.2014 (cand voi fii deja in concediu postnatal) ma prezint la Agentia de Somaj.
Am uitat ca sa mentionez ca am contract de munca pe perioada determinata 1 an: 22.08.2013-22.08.2014. Deci cele 60 de zile de la nasterea copilului ma va prinde cu contractul expirat deja. Am concediu prenatal din 01.06.2014 pana la expirarea CIM nu voi avea cele 126 de zile de concediu in total. Se mai schimba in acest caz ceva ??? Multumesc
Buna ziua !

Din data de 01.06.2014 sunt in concediu prenatal, data nasterii fiind calculata pe 16-17.07.2014.
Pana la ce data trebuie sa depun cererea pentru indemnizatie ???
Pot chiar dupa data nasterii ?

Multumesc
In ultimele 24 de luni numai 2 luni nu a cotizat: februarie si martie 2014. Deci e ok. Multumesc
Buna ziua !

A-si dori sa ma informez daca doar dupa o luna de angajare cu carte de munca se poate primi indemnizatie de somaj ? Mentionez ca inainte era angajat persoana 8 ani cu contract de munca, s-a plecat prin demisie, iar de 2 luni din pacate nu s-a reangajat inca. Ar putea sa se angajeze la o firma si se plateste contributiile, iar dupa o luna sa mearga in somaj ??? Multumesc