avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Activitate Profelis

Activitate Profelis

Răspuns la discuția Societate cu raspundere limitata
2005
Răspuns la discuția Societate cu raspundere limitata
Sa inteleg ca platesc amenzile legate de nedepunerea declaratiilor si pierd prin forfetar doar capitalul social? Societatea neavand nici o activitate nu are nici un bun.
Intrebarea mea este "raspunderea limitate" si capitalul social nu sunt limita la care fiscul poate sa impuna societatii penalizarile? Se poate intoarce impotriva actionarilor sa recupereze forfetarul?
Răspuns la discuția Societate cu raspundere limitata
Ma poate ajuta cineva cu o explicatie?
Am urmatoarea dilema. Ce inseamna raspunderea limitata caci eu personal nu inteleg.

Am un SRL, capital social 200 roni.

Daca datoriile mele datorita forfetarului depasesc 200 roni actionarii mai au o raspundere?

Am creat un SRL cu doi proprietari 95% 5% si nu am avut nici o activitate.

Acum doresc sa o inchid si am inteles ca ar trebui pe linga amenzile de nedepunere ale declaratiilor fiscale sa platesc forfetarul si penalizari :(

Ma ajuta cu ceva "raspunderea limitata"?

Va multumesc.
Multumesc mult pentru raspunsuri. Imi era teama de impozitul forfetar, de amenzi mult mai mari, de penalizari...
Cred ca am putut avea capitalul social sub 200 roni datorita faptului ca am avut contul bancar asociat capitalulu social la o banca ce percepea comision anual. Poate gresesc.
Sa inteleg ca pot scapa "doar" cu o amenda de 5000 roni si apoi o pod lichida ulterior? Am inteles ca firmele fara activitate timp de n ani sunt dizolvate automat de anaf. Eu find in 2005 sunt surprins ca nu s-a intamplat nimic.
Am o firma pe care am infintat-o in 2005 ce nu a avut niciodata activitate, nu am depus nici o declaratie fiscala etc... Pur si simplu am creat-o am suspendat-o pe trei ani si nu am mai facut nimic apoi cu ea.

In acest moment doresc sa o inchid si as vrea sa imi spuneti cum pot proceda si la ce amenzi sa ma astept. Ce optiuni am sa rezolv aceasta problema fara sa ajung in sapa de lemn...

Speram sa o pot inchide pe baza faptului ca am avut capitalul social sub minimum de 200 de roni de foarte multa vreme.