avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate cu raspundere limitata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate cu raspundere limitata

Am urmatoarea dilema. Ce inseamna raspunderea limitata caci eu personal nu inteleg.

Am un SRL, capital social 200 roni.

Daca datoriile mele datorita forfetarului depasesc 200 roni actionarii mai au o raspundere?

Am creat un SRL cu doi proprietari 95% 5% si nu am avut nici o activitate.

Acum doresc sa o inchid si am inteles ca ar trebui pe linga amenzile de nedepunere ale declaratiilor fiscale sa platesc forfetarul si penalizari :(

Ma ajuta cu ceva "raspunderea limitata"?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Profelis , utilizator 09:37, 7 Iulie 2013
Ma poate ajuta cineva cu o explicatie?
Legea 31 1990 actualizata societatilor comerciale
Art. 3

3) Acţionarii, asociaţii comanditari, precum şi asociaţii în societatea cu răspundere limitată răspund numai până la concurenţa capitalului social subscris.
Sa inteleg ca platesc amenzile legate de nedepunerea declaratiilor si pierd prin forfetar doar capitalul social? Societatea neavand nici o activitate nu are nici un bun.
de cand o aveti deschisa, de ati prins si forfetarul?
2005

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere firma fara activitate - nu am depus nici un act la fisc Profelis Profelis Am o firma pe care am infintat-o in 2005 ce nu a avut niciodata activitate, nu am depus nici o declaratie fiscala etc... Pur si simplu am creat-o am ... (vezi toată discuția)
Srl sau snc pentru o firma intermediatoare? ibanica ibanica Buna ziua! Sunt cetatean roman si as dori sa infiintez, in parteneriat cu un cetatean strain, o firma in Romania care sa aiba ca obiect de activitate ... (vezi toată discuția)
Raspunderea in societati comerciale faneduru74 faneduru74 In ce mod raspund asociatii in cadrul unei societati comerciale ? Exista o limita sau raspunzi orice paguba ar fi ? (vezi toată discuția)