Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate cu raspundere limitata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate cu raspundere limitata

Am urmatoarea dilema. Ce inseamna raspunderea limitata caci eu personal nu inteleg.

Am un SRL, capital social 200 roni.

Daca datoriile mele datorita forfetarului depasesc 200 roni actionarii mai au o raspundere?

Am creat un SRL cu doi proprietari 95% 5% si nu am avut nici o activitate.

Acum doresc sa o inchid si am inteles ca ar trebui pe linga amenzile de nedepunere ale declaratiilor fiscale sa platesc forfetarul si penalizari :(

Ma ajuta cu ceva "raspunderea limitata"?

Va multumesc.
Ma poate ajuta cineva cu o explicatie?
Legea 31 1990 actualizata societatilor comerciale
Art. 3

3) Acţionarii, asociaţii comanditari, precum şi asociaţii în societatea cu răspundere limitată răspund numai până la concurenţa capitalului social subscris.
Sa inteleg ca platesc amenzile legate de nedepunerea declaratiilor si pierd prin forfetar doar capitalul social? Societatea neavand nici o activitate nu are nici un bun.
de cand o aveti deschisa, de ati prins si forfetarul?