avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate VeronicaTicu72

Activitate VeronicaTicu72

Răspuns la discuția Succesiune si partaj
Multumesc mult.Dar daca merg la primarie cu succesiunea din care reiese ca ea are 1/3 din aceea casa si cei 800metri patrati ,mai poate sa o treaca in titlu de propietate .Doua intrebare eu vreau sa platesc impozitul (doar ce i se cuvine mamei)Cei de la primarie poate sa imi calculeze ????
Mama si suroriile ei au mostenit o casa in provincie si au succesiunea facuta.
Dupa moartea mamei mele, dupa revolutie, s-a dat pamantul si titlu de proprietate, iar suroriile mamei, care erau in viata , nu au mai trecut-o in titlu de proprietate si nici pe mine nu mai chemat ca mostenitor, desi aveam 18 ani.
Eu vreau sa platesc impozitul doar la proprietatea mostenita de mama, nu si la pamantriile agrale ( pentru ca matusiile au avut grija sa le vanda si nu are rost sa platesc eu, ci mostenitorii lor)
Proprietatea consta in o casa batraneasca si 800 metri patrati.
Nu stiu daca se poate.
Eu am mai fost , in urma cu doi ani, sa platesc impozitul ( atunci am aflat ca mama nu figura in titlu de proprietate...) si nu am avut titlu de proprietate, doar succesiunea mamei si actele mele sa dovedesc ca sunt fiica ei.
Am venit acasa si am facut rost de o copie dupa titlu de proprietate.
Eu vreau sa platesc impozitul, dar nu pot plati pe numele altora, doar pe numele mamei mele.
Din cauza faptului ca nu am impozitul platit sunt sigura ca nu pot sa fac succesiunea.
Verii mei pot sa vanda aceasta casa?(cum au vandut si pamanturiile.
Cum ar trebui sa procedez pas cu pas?
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Unde ar trebui sa ma adresez?
VeronicaTicu72 a scris:n
nDar numele mamei nu figureaza in certificatul de propietate ,doar suroriile mamei .Desi ma succesiunea in care au drept toate trei surorii.Si cand m-am dus sa platesc impozitul numele mamei nu este .(sunt convinsa ca matusile mele au facut magarii)Cum sa fac sa o trec in titlu de propitate(mama este den
nn
Răspuns la discuția Unde ar trebui sa ma adresez?
VeronicaTicu72 a scris:

Dar numele mamei nu figureaza in certificatul de propietate ,doar suroriile mamei .Desi am succesiunea in care au drept toate trei surorii.Si cand m-am dus sa platesc impozitul numele mamei nu este .(sunt convinsa ca matusile mele au facut magarii)Cum sa fac sa o trec in titlu de propitate(mama este decedata )


Răspuns la discuția Unde ar trebui sa ma adresez?
dar numele mamei nu figureaza in certificatul de propietate ,
Mama mea si cele doua surorii ale ei au mostenit o casa in jud. Dambovita. Ele au facut succesiunea in 1972. Mama mea a decedat inainte de revolutie.
Cand s-a dat titlul de propietate a casei si pamanturiile, suroriile mamei nu au mai trecut-o in acte pe ea si nici pe mine nu m-au chemat ca mostenitor, desi aveam peste 18 ani la vremea aceea. Acest titlu de proprietate trecut ,pe numele suroriilor mamei, a fost facut fara stiinta mea.
Intre timp au decedat suroriile si au ramas succesorii, copii lor.( verii mei)
Mai tarziu eu m-am dus la primarie petru a platii impozitul si atunci am aflat ca mama mea nu mai figura in acte.
Eu , in momentul de fata am succesiunea originala a mamei si o copie dupa certificatul de proprietate.
-Cum ar trebui sa procedez?
-Unde ar trebui sa ma adresez?(pentru ca nu pot platii impozutul partii mamei,atata timp cat ea nu figureaza in acte)
Mai apoi dupa ce voi descurca aceasta treaba, vreau sa fac succesiunea.
Multumesc mult.