avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu_stan

Activitate ovidiu_stan

Am semnat azi precontractul pentru cumpararea unui apartament, si nu stiu exact ce inseamna:


"Promitentii cumparatori vor putea solicita inscrierea ipotecii legale in favoarea sa conform articolului 2386.2.ncc". Inseamna cumva ca daca locuita a fost ipotecata trebuie sa platesc eu?


In cartea funciara scrie fara obligatii... dar tot nu stiu ce inseamna, Notarul a fost incompetent si nu a stiut ce sa imi zica... iar pe net nu inteleg nimic.

Imi puteti explica "pe romaneste?" Multumesc!
@bpcs
Posibil si indusul in eroare a agentiei, dar el nu a avut cum sa fim noi acei cumparatori, deoarece faza s-a intamplat dupa:

1. Sotia a vazut anuntul pe internet
2. a sunat la agentul respectiv (nu dau nume ptr ca inca nu stiu cine are dreptate sau poate chiar a facut o confuzie)
3. Agentul i-a spus ca aceea oferta tocmai a fost data sustinand ca ante-contractul a fost semnat in aceeasi zi, si ca are valabila doar o alta oferta similara MAI SCUMPA.
4. Sotiei nu i-a convenit, si a inchis.
5. Agentul a sunat dupa juma de ora insa nu i-a mai raspuns si i-a dat sms ca numai e interesata.
6. Am incercat sa il tot sunam, dar e o corporatie si nu are program in weekend, am sunat la 8 numere, nu raspunde nimeni!
7. Daca nu raspund nici maine, sunt la ei la usa la prima ora!

Adriantot a scris:

Vad ca insistati cu ideea de "precontract" si nu inteleg de ce va trebuie acest precontract. Daca va intelegeti la pret, daca vreti sa cumparati...., incheiati la notar "contractul de vanzare-cumparare" si nu precontract.


Nu imi este asa frica ca pot pierde 500-1000euro, ci de suma finala sunt INGROZIT!

Am inteles ca inainte extrasul de carte funciara era valabil doar 24 de ore, dupa care 5 zile, iar acum 10 ZILE? Cum e posibil asa ceva? Dupa ce inteleg eu, in termen de 10 zile el poate vinde aceasta locuinta cate ori vrea? E posibil o portita de 10 zile? Sau pierd eu un element important?

Vom face precontractul in fata notarului ales de noi insa vad momentan 4 posibile tepuieli (dupa informatiile care le detin la aceasta ora):
1. Daca face in acceasi zi ambele tranzactii, ii da portita de care are nevoie sa o vanda de mai multe ori
2. Vrea doar avansurile, ca trebuie sa il dai in judecata de altfel
3. Notarul (ales de mine la intamplare), poate sa nu ii pese asa tare si sa verifice temeinic originalitatea actelor
4. Imi ia avansul, apoi se duce la alt notar "binevoitor" si chiar o vinde altuia


PS: Daca este asa, cel mai normal, ar fi fost ca tranzactia sa se desfasoare cu notar si martori, chiar la OFICIUL DE CADASTRU SI PUBLICITATE IMOBILIARA BUCURESTI, iar aceasta tranzactie sa fie trecuta imediat in cartea funciara!
Am aflat o veste ingrozitoare din intamplare.

Acum cateva zile sotia mea a vazut anuntul pe un alt site de imobiliare cu mai multe detalii si poze si a sunat la agentie si a zis ca a fost semnat deja precontractul...

Mi-a aratat si mie si este exact aceeasi casa, iar eu urmam sa fac precontractul luni!

Este posibil sa semneze precontract cu mai multe persoane si sa o vanda de mai multe ori chiar daca notarul este ales de mine? Sunt foarte speriat de aceasta posibilitate, iar in aceste conditii nu stiu cum cineva ar putea cumpara vreun imobil! cumparatorii nu sunt deloc protejati?

Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi...
Multumesc pentru raspunsurile acordate, m-am mai linistit, am vorbit cu cativa vecini si administrator si pare totul ok, m-am uitat si la tabelul de intretineri.
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez o garsionera direct de la cumparator, luni vom face precontractul la notar, si imi este frica de viciile ascunse.

Mentionez ca mi-a ofeerit posibilitatea sa vin eu cu notarul, insa nu stiu pe nimeni, nu am mai facut niciodata asa ceva

Care sunt pasii de urmat de verificat daca casa:

1. A fost vanduta de mai multe ori
2. Are vicii ascunse
3. Daca are ipoteca (Daca a girat cu casa)

De ce alte aspecte ar trebui sa ma mai informez?

Mentionez ca cunosc bine zona, am verificat apa rece/calda, o sa verific si la intretinere si voi intreba si vecinii daca stiu ceva.


Va multumesc anticipat :)