Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Promitentii cumparatori vor putea solicita inscrierea ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Promitentii cumparatori vor putea solicita inscrierea ipotecii legale...?

Am semnat azi precontractul pentru cumpararea unui apartament, si nu stiu exact ce inseamna:

"Promitentii cumparatori vor putea solicita inscrierea ipotecii legale in favoarea sa conform articolului 2386.2.ncc". Inseamna cumva ca daca locuita a fost ipotecata trebuie sa platesc eu?

In cartea funciara scrie fara obligatii... dar tot nu stiu ce inseamna, Notarul a fost incompetent si nu a stiut ce sa imi zica... iar pe net nu inteleg nimic.

Imi puteti explica "pe romaneste?" Multumesc!
Adriantot, moderator
Nu, părţile din antecontrct, dvs. în calitate de promitent cumpărător şi cealaltă parte contractantă în calitate de promitent-vânzător, îşi pot înscrie privilegiile.Dvs., pentru avansul plătit, cealaltă parte pentru preţul rămas de primit. Cam aşa ceva, în niciun caz nu înseamnă că imobilul ar fi ipotecat,dacă ar fi fost aşa aţi fi şltiut de la notar.
Ipoteca imobiliară
Art. 2386
Creanţele care beneficiază de ipotecă legală
În afara altor cazuri prevăzute de lege, beneficiază de ipotecă legală:
1. vânzătorul, asupra bunului imobil vândut, pentru preţul datorat; această dispoziţie se aplică şi în cazul schimbului cu sultă sau al dării în plată cu sultă în folosul celui care înstrăinează, pentru plata sultei datorate;
2. promitentul achizitor pentru neexecutarea promisiunii de a contracta având ca obiect un imobil înscris în cartea funciară, asupra imobilului respectiv, pentru restituirea sumelor plătite în contul acestuia;
3. cel care a împrumutat o sumă de bani pentru dobândirea unui imobil, asupra imobilului astfel dobândit, pentru restituirea împrumutului;
4. cel care a înstrăinat un imobil în schimbul întreţinerii, asupra imobilului înstrăinat, pentru plata rentei în bani corespunzătoare întreţinerii neexecutate; dreptul de proprietate al debitorului întreţinerii nu se va înscrie în cartea funciară decât odată cu această ipotecă, dispoziţiile Art. 2249 aplicându-se în mod corespunzător;
5. coproprietarii, pentru plata sultelor sau a preţului datorat de coproprietarul adjudecatar al imobilului ori pentru garantarea creanţei rezultând din evicţiune, asupra imobilelor ce au revenit coproprietarului ţinut de o atare obligaţie;
6. arhitecţii şi antreprenorii care au convenit cu proprietarul să edifice, să reconstruiască sau să repare un imobil, asupra imobilului, pentru garantarea sumelor datorate acestora, însă numai în limita sporului de valoare realizat;
7. legatarii cu titlu particular, asupra imobilelor din moştenire cuvenite celui obligat la executarea legatului, pentru plata acestuia.

~ Conținut șters la cerere ~