avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate alexamadalina

Activitate alexamadalina

Buna ziua,

Detin un apartament si sunt interesata sa-l inchirez.Va rog sa-mi spuneti ce contract pot face cu chiriasul pentru a fi valabil in instanta in cazul in care chiriasul nu plateste chiria si utilitatile si doresc sa-l dau afara.Contractul il pot face fara sa fiu obligata sa-l inregistrez la finante? Am inteles ca ar fi un contract de comodat cam asa ceva care pot sa nu-l inregistrez la finante.

Va multumesc
Răspuns la discuția Partaj, credit
Apartamentul a fost cumparat inainte de a face creditul, in momentul in care am facut creditul l-am pus ipoteca.Pot locui cu el in apartament dar nu doresc sa locuiesc impreuna. Intrebarea mea este daca fac partajul ce ar decide instanta?:
Discuție Partaj, credit
Buna ziua,

In luna ianuarie 2013, am divortat de comun acord, nu am facut partaj, avem ca bun comun din casnicie un apartament ipotecat la Banca pentru un credit bancar. Eu sunt titularul creditului, iar fostul sot este coplatitor, nu are venit si nici nu e interesat sa obtina un loc de munca tocmai pentru a nu i se retine din salar in momentul neplatii ratelor bancare.
Eu nu mai locuiesc in apartament, nu doresc sa raman cu imobilul si nu mai platesc pentru rata bancara desi am venit.
Am intrat in a doua luna de neplata a ratei bancare, fostul sot nu vrea sa plateasca, desi locuieste in apartament si nu vrea sa vanda imobilul pentru a achita din creditul bancar. In momentul actual valoarea apartamentului este mai mica decat valoarea creditului.
Care este modul prin care banca ar putea urgenta vanzarea apartamentului pentru a nu creste penalitatile in urma ratelor neachitate.
Va rog sa-mi spuneti care sunt avantajele unui proces de partaj in aceasta situatie.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.