Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract inchirere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract inchirere

Buna ziua,

Detin un apartament si sunt interesata sa-l inchirez.Va rog sa-mi spuneti ce contract pot face cu chiriasul pentru a fi valabil in instanta in cazul in care chiriasul nu plateste chiria si utilitatile si doresc sa-l dau afara.Contractul il pot face fara sa fiu obligata sa-l inregistrez la finante? Am inteles ca ar fi un contract de comodat cam asa ceva care pot sa nu-l inregistrez la finante.

Va multumesc
comodatul este un contract cu titlu gratuit...pe acest tip de contract, legal, nu puteti incasa nici un fel de chirie. Contractul de inchiriere se incheie cu clauzele care doriti si trebuie inregistrat la finante
alexamadalina a scris:
Va rog sa-mi spuneti ce contract pot face cu chiriasul pentru a fi valabil in instanta in cazul in care chiriasul nu plateste chiria si utilitatile si doresc sa-l dau afara.

Pentru plata : Contract de inchiriere inregistrat la finante sau autentificat la notar.
Pentru evacuare : Hotarare judecatoreasca de evacuare, in caz ca nu vrea sa iasa.