Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract comodat vs. contract inchiriere apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract comodat vs. contract inchiriere apartament

Am avut experiente neplacute cu chiriasii in trecut ( cu contract de inchiriere la fisc)......dupa ultimii am platit datorii de 3100 RON .
Acum , un coleg de serviciu m-a invatat sa fac contract de comodat pentru ca asa pot sa-i dau afara mult mai usor , dupa prima luna de neplata chirie si utilitati.
E adevarat ? Ca eu acum suflu si-n iaurt.

Deci , cum se reziliaza contractul de comodat? Si daca chiriasul nu vrea sa plece ,ce posibilitati am?
Daca locatarul nu intelege de buna voie sa elibereze spatiul,ajungeti la solutia actiunii in instanta pentru evacuare
Si nici nu o sa va plateasca chirie pt ca nu datoreaza chirie. Cf contractului, el locuieste gratis.
La comodat nu va datorează chirie.
Înseamnă că va locui gratuit acolo.

Colegul v-a învățat greșit.
magic9pm a scris:

m-a invatat sa fac contract de comodat pentru ca asa pot sa-i dau afara mult mai usor , dupa prima luna de neplata chirie si utilitati.

Solutia avansata de coleg este dezavantajoasa ambelor parti
Dv ca si locator daca acordati spre inchiriere spatiu cu destinatia de locuinta,intelegand sa incheiati contract de comodat,riscati inclusiv sa fiti acuzat de savarsirea de fapte sub incidenta penala=evaziune fiscala
Clauze asiguratorii,puteti sa prevedeti si in contractul de locatiune

Situatia a fost cam asa.....am lungit-o 6 luni ,pentru ca ei tot spuneau ca vor face rost de bani si eu tot speram .... plateau chiria , care nu era foarte mare , dar nu plateau intretinerea , curentul ( plateau doar putin la curent , cat sa nu-i debranseze), etc.
Intr-un final le-am spus ca accept sa nu-mi plateasca ultima chirie , dar sa-si plateasca datoriile si sa plece odata de acolo.

Au mai stat nu una ci 2 luni si n-au platit nimic.
Eu asta vreau , ca atunci cand nu platesc datoriile( restantele la bloc )o luna , sa-i pot da afara .
Chiria e mica oricum , vreau chiriasi doar pt. a nu plati eu intretinerea la un apartament care sta gol si cel mai important vreau sa stiu daca pot sa-i fac sa plece , asa cum am spus daca nu platesc , fara circ si rugaminti.
La contract de comodat pot sa chem politia ?
Sau doar prin instanta ? asta cred ca dureaza , si in timpul asta ei consuma utilitati.

Pot sa nu iau chirie deloc , sa nu fac evaziune , doar sa nu platesc eu dupa ei. ( vreau doar intretinere si curent , cablu...)
Acum iarna platesc intretinere 450-470 ron la un apartament cu 0 persoane la intretinere.
magic9pm, utilizator