avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate alin7

Activitate alin7

Răspuns la discuția In recurs, cati judecatori sunt?
Va rog sa-mi spuneti ce inseamna cai extraordinare de atac. Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția In recurs, cati judecatori sunt?
Dupa recurs, mai sunt si alte cai de atac? Va multumesc anticipat!
Sunt intr-un partaj, dupa divort. Cred ca voi ajunge la recurs si as dori sa stiu de cati judecatori se judeca. Va multumesc anticipat.
Ar putea fi dovedite dupa data cand au fost facute aceste contracte prestari<sunt scrise de mana ca s-a lucrat in regie proprie > si bonurile cand au fost cumparate materialele.
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema: Sunt in proces de partaj cu fosta iar parintii ei sunt intervenienti in interes propriu. Intrebarea mea este poate fi si mama intervenient in nume propriu sau in favoarea mea avand in vedere ca sau audiat martorii si judecatorul s-a pronuntat pe Incheierea de admitere in principiu, iar la termenul urmator urmeaz sa se discute expertizele.
Va multumesc.
Termenul este de 5 ani de la data cand sau dat declaratiile si sau depus inscrisurile?
Va rog sa ma ajutati si pe mine. Sunt in proces de partaj cu fosta si marintii ei intervenienti in interes propriu in acest proces. Au depus martori care au mintit si au depus ca inscrisuri contracte prestari lucrari care sunt false, au fost facute special pentru a avea probe. Ce trebuie sa fac dearece am avocat dar nu ma ajuata, zice ca daca actionez in penal poate sa nu se suspende dosarul de partaj si nu rezolv nimic, mai cheltui si banii degeaba. In cati ani se prescrie fapta declaratii mincinoase si inscrisuri false?

Apreciez daca imi raspunde cineva urgent .
Răspuns la discuția Partaj bunuri comune
Buna ziua,

Cred ca nu m-am facut inteles,

1. Terenul a fost cumparat de mine inainte de casatorie, fiind doar eu trecut in antecontract si achitat integral la data semnarii lui. Forma finala a contractului de vanzare cumparare s-a facut in timpul casatoriei, deoarece terenul era supus interdictieilegale de instrainarestabilit prin art 32 alin.1 din Legea 18/1991

2. Masina a fost achizitionata in leasing=un drept de folosinta, dupa 4 luni de la divort am devenit proprietar achitand singur cele 4 rate+accize+valoare reziduala.

Daca eu nu achitam si lua masina firma de leasing, ce mai cerea partea adversa?
Răspuns la discuția Partaj bunuri comune
La teren sustine ca am trait in concubinaj, dar eu am adresa unde am locuit pana la casatorie si ea nu era angajata.

La masina platesc sulta la ratele platite sau la valoarea de expertiza in functie de contributie?

Va multumesc!
1.Se considera bun comun un teren daca a fost cumparat inainte de casatorie cu antecontract de vanzare cumparare incheiat la notariat cu pretul platit integral, dar forma finala a contractului de vanzare cumparare s-a realizat in timpul casatoriei?

2.O masina luata in leasing in timpul casatoriei si devenind proprietar al acesteia la 4 luni de la pronuntarea divortului face parte din masa bunurilor partajate?

Va multumesc anticipat!