avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate yram_tl

Activitate yram_tl

va multumesc de raspunsuri,doar ca legiuitorul cum spuneti ar trebui sa tina seama si sa faca diferenta intre un copil nascut dintr-o relatie extraconjugala si recunoscut de catre concubin avand un nume si un tata si o relatie pasagera din care rezulta un copil si nu se stie cine e tatal sau ma rog mama stie dar sustine sus si tare ca e al sotului , in acest caz da sunt de acord cu legea ca pana la urma toti copii trebuie sa aiba un tata.....In urma cu 20 de ani am trecut aproximativ prin aceeiasi situatie , eu avand 17 ani am ramas insarcinata cu sotul sau mai bine zis prieten care urma sa imi fie sot numai ca la momentul adevarului ,surpriza , prietenul nu voia sa recunoasca copilul , si de aici am inceput dansul judecata si tribunale ap 2 ani de zile si test ADN care a confirmat spusele mele ca e copilu lui si dupa 2 ani de judecata sa hotarat d.l sa ne casatorim si sa ne crestem copilul , copil care binenteles la betie spunea ca nu e al lui,asa am ajuns sa cred ca a fost o casatorie din obligatie sa nu se faca de ras in fata neamului , ma scuzati pentru ca am postat aceasta poveste dar credetima ca nu mai vreau sa trec iar prin tribunale pentru paternitate si restul..........Iar in privinta transcrieri certificatelor am trimis o petitie online si astept rasunsul pe care o sa il postez aici .
va multumesc inca odata ,cu respect Mari
discutia recomandata am urmarito problema e ca nu prea inteleg de ce trebuie sa trec in certificatul spaniol numele sotului cand copii sunt recunoscuti si poarta numele iubitului,asta nu e fals in acte ,copii au un tata iubitul meu .....ce tagada paternitatii ce judecata e o absurditate sa trec copii pe alt nume cand ei au deja un nume ....si i privinta divortului aveti dreptate ce am scris sunt exemple ...trebuia sa merg in tara sa divortez doar ca nu am putut pe motiv ca lucram, apoi cu o sarcina gemelara cu risc nu puteam calatori ,au aparut copii si tot asa ..in fine cu divortul vad eu cum rezolv acum ce ma doare sunt copii si nimic alceva
Buna ziua , citind pe forum am gasit un caz asemanator cu al meu .Sunt casatorita si despartita spun despartita nu divortata ,de 3 ani sunt in spania traiesc cu un alt barbat in concubinaj , in urma cu 10 luni au venit pe lume doi copii gemeni,acum vin cu intrebarea,cum putem scoate certificate de nastere romanesti?din cate am citit pe forum este destul de complicat si ma intreb oare de ce in spania sa gasit o modalitate de a ne inscrie copii in registru stari civile si in romania nu se poate deoarece mama nu este divortata , pai ce trebuie sa facem copii dupa legile romanesti..o sa imi spuneti ca trebuia sa divortez si apoi sa fac copii, dar poate eu nu vreau sa divortez sau poate nu am bani de divort sau in cazul meu nu vrea "sotul"sa divorteze,parerea mea e ca nici o lege din lume nu ne poate spune cand sa facem copii si in ce conditii(divortati sau nedivortati)acum partea mai grea e cum inscriem copii in registru stari civile din romania,sau mai bine daca tot sau nascut in spania ii facem direct cetateni spanioli pana so gasi si in romania"tara europeana"o lege care sa aceepte si acesti copii.

multumesc de raspuns ,da intradevar am fost la consulat si sa gasit o greseala la loc de domiciliu al sotului o litera era gresita in loc de I era trecut L,acum asteptam sa ne vina certificatul celui de al doilea copil ptr ca nu am putut depune actele ptr amandoi deoarece i au cerut sotului meu doua certificate de nastere in original..... noi am explicat ca nu e posibil sa aiba 2 certificate in original asa ca mai avem de asteptat copii au acum 6 luni si chiar nu stim cat mai avem de asteptat,iar in privinta certificatelor ramanesti o sa scoata sotul o procura si o mandateaza pe mama lui sa le scoata ,daca trimitem prin consulat dureaza 3 luni.... ,offff o sa faca copii 1 anisor si noi tot nu o sa avem certificate romanesti va multumesc de raspuns cu respect Mari
buna ziua ,sunt in spania am doi copii gemeni nascuti in spania ,nu sunt casatarita legitim, din ce loc pot scoate cerificatele de nastere romanesti? tatal copiilor este din alt jud iar eu din altul,se scote din orasul de nastere al mamei sau al tatalui ,copii sunt pe numele tatalui va multumesc