avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate bnick

Activitate bnick

Discuție Mostenire
Buna ziua! Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
<br> <br>
Fiica mea a decedat. A avut un apartament cumparat de ea, in care am locuit impreuna. Nu a fost casatorita, nu are nici un copil. Are o sora vitrega (dupa tatal ei, decedat in 1977), care a beneficiat de calitatea de mostenitor a lui, la toate bunurile ramase (terenuri, casa in care a locuit sotul meu cu prima lui sotie, redate dupa 1990). Eu si fiica mea nu ne-am inscris atunci la succesiune. As vrea sa va intreb daca eu sunt acum unicul mostenitor al fiicei mele, sau are cota parte din mostenire si sora vitrega?
<br> <br>
De asemenea, as vrea sa va intreb daca eu, in calitate de sotie de veteran de razboi beneficiez de gratuitate la locul de veci.
<br>
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat!
Din cate am inteles nu se poate trece intr-un contract de angajare o suma de bani ca "penalizare" in cazul demisiei angajatului.
Cu toate acestea cum trebuie sa reactionez in cazul in care angajatorul a trecut o astfel de suma in contract?
Mai exact contractul prevede ca "in desfasurarea contractului, angajatorul se ingrijeste de adaptarea angajatului si de instruirea acestuia in postul detinut in cadrul companiei, salariatul beneficiind de toate avantajele determinate si rezultate din experienta astfel dobindita. In acest sens angajatul se obliga sa lucreze la societatea angajatorului cel putin 5 ani, de zile si va beneficia de un spor de 5% din din salariul stipulat in CIM. In cazul in care angajatul denunta unilatreal CIM inauntrul termenului de 5 ani acesta se obliga sa plateasca angajatorului daune si interese de 50000 lei sau parte din aceasta valoare proportionala cu cu timpul neservit in folosul angajatorului din cei 5 ani. Suma de 50000 lei corespunde intregii perioade de 5 ani. Prezenta consitituie clauza penala, iar daunele interese astfel stabilite nu trebuie probate de angajator"
Precizez ca sunt la safrsitul perioadei de proba de 14 zile...

Va multumesc anticipat!