avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Activitate mikota

Activitate mikota

BUNA SEARA, am cumparat un autoturism adus din GERMANIA CU NR.DE ZOLL,de la un dealer auto,am primit brief-ul mare si cel mic,pe care apare o persoana de catatenie romana,care a adus masina pe roti,am facut un CONTRACT DE VANZARE-CUMPARARE CU ACEST DILER UNDE VANZATORUL APARE CETATEANUL GERMAN IAR PE TALON (BRIEF-UL MIC), ESTE NUMELE CETATEANULUI ROMAN.NU POT INREGISTRA MASINA PROVIZORIU IAR DALERUL ISI SUSTINE PAREREA.
AS DORI SA STIU CE ACTE MAI AM NEVOIE PENTRU INMATRICULAREA EI.
VA MULTUMESC!
Mi-ati fost de mare folos
Toate cele bune!=D>
Care sunt procedurile pentru a obtine acest acord pe hotararea judecatoreasca?
Il viziteaza de 2/an, deci urmatorul pas este sa deschid un proces pentru autoritate parinteasca?
Oricum va multumesc, sunteti cei mai buni!
"PE rol fiind judecarea actiunii civile introdusa de reclamant(eu) impotriva paratului (tatal fiului meu cu care nu sunt casatorita, este cetatean sarb cu domiciliul in GERMANIA) PRIN CARE SE CERE OBLIGAREA paratului la intretinerea minorului. Fata de situatia de fapt retinuta, instanta urmeaza a admite actiunea reclamantei, obligand paratul, la plata unei sume lunare, cu titlul de obligatie de intretinere, in cuantumul prevazut de art.94, din CODUL FAMILIEI, in raport cu veniturile sale si nevoile actuale ale minorului." Fiind cetatean strain a durat aproape 2 ani procesul si instanta a hotarat sa plateasca un sfert din venitul minim pe economia romaneasca, desi avea venituri in valuta. Ce ma sfatuiti sa fac pentru a nu depinde de acel acord notarial pe viitor, deoarece vom pleca des din tara.
VA MULTUMESC!
Am legalizat-o in 2009.
Scrie ca din convietuirea partilor a rezultat minorul care se afla in intretinerea reclamantei( adica eu)apoi pe o stampila scrie; 'Prezenta hotarare este ramasa definitiva la data de 5.08.2002.Nu stiu unde ar trebui sa scrie, definitiva si irevocabila?
Buna ziua, as dori sa stiu daca am o hotarare judecatoreasca in care am actionat in judecata pe tatal fiului meu minor, pentru stabilirea unei pensii alimentare, in care specifica ca minorul este in grija mea, o pot folosi la iesirea din tara,
in tarile membre ale UNIUNII EUROPENE?
Discuție INFORMATIE
BUNA SEARA,
As dori sa stiu daca din punct de vedere legal, pot beneficia de achizitionarea unui elevator pentru scari necesar fiului meu imobilizat in scaun rulant, a carui asistent personal sunt si mama, daca CASA DE SANATATE este obligata sa suporte costurile acestui elevator.?
MULTUMESC
Deci pot sa stau linistita nu voi pierde nici vechimea , nici venitul pe luna in cauza! VA multumesc mult! Cu consideratie, VICTORIA