avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate bogdann13

Activitate bogdann13

Buna seara !
Va rog sa ma ajutati intr-o speta. In institutia publica la care lucrez exista o persoana care si-a suspendat contractul de munca acum 4 ani, si o face constant, din doi in doi ani. Anul acesta si-a dat demisia, dar a revenit ulterior asupra deciziei, inainte de termenul de intrare in vigoare a demisiei. A solicitat, in schimb, o nou suspendare a contractului de munca pentru inca doi ani de zile.

Intrebarea mea este: poate sa lucreze pe prioada suspendarii CIM-ului din institutia (publica) noastra de cultura intr-o alta institutie publica (fiind in prezent angajata cu norma intreaga la o universitate de stat) ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Bogdan
Daca am inteles bine, lucrand in sectorul bugetar, fiind personal contractual, nu se pune problema lasarii CIM-ului sa ajunga la final (septembrie 2014), ci trebuie organizat, in mod obligatoriu, un concurs nou pentru ocuparea postului pe perioada NEdeterminata. E corect ? Iar o solutie ar fi modificarea CIM-ului printr-un act aditional de scurtare a perioadei?
Imi pare rau ca nu am specificat de la bun inceput ca lucrez la stat.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Am inteles ca angajatorul nu e obligat sa scoata postul la concurs si pot sa raman pe perioada determinata pana expira perioada pana la care a fost creat. Dar, daca doresc sa ocup acel post pe perioada nedeterminata, solutia e doar incetarea CIM conform codului muncii si scoaterea postului la concurs pe perioada nedeterminata ?
Lucrez in domeniul bugetar. Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua!
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat!
Ma numesc Bogdan si ocup un post temporarr vacant. Titulara postului si-a facut in septembrie trecut o cerere de suspendare a CIM pt o perioada de 2 ani. Postul a fost scos la concurs si l-am ocupat eu. Vineri a venit persoana respectiva si si-a dat demisia. Ce se inatampla mai departe: va fi scos postul la concurs sau va merge CIM-ul meu mai departe pana la maturitate, adica anul viitor in septembrie ?
Va multumesc anticipat