Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat temporar - titularul isi da demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat temporar - titularul isi da demisia

Buna ziua!
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat!
Ma numesc Bogdan si ocup un post temporarr vacant. Titulara postului si-a facut in septembrie trecut o cerere de suspendare a CIM pt o perioada de 2 ani. Postul a fost scos la concurs si l-am ocupat eu. Vineri a venit persoana respectiva si si-a dat demisia. Ce se inatampla mai departe: va fi scos postul la concurs sau va merge CIM-ul meu mai departe pana la maturitate, adica anul viitor in septembrie ?
Va multumesc anticipat
In mod normal, contractul dvs, fiind pe durata determinata, inceteaza de drept in momentul in care se implinesc cei 2 ani. Dupa care, postul se scoate la concurs.
@ bogdann13

C.i.m. va fi activ pana la expirarea duratei pentru care a fost incheiat.
Angajatorul are posibilitatea de a scoate din nou postul la concurs , dar de data aceasta posipil pe durata nedeterminata.

Lucrati in sectorul bugetar sau privat?
Lucrez in domeniul bugetar. Va multumesc pentru raspuns.
In acest sens, va trebui organizat un nou concurs.
Am inteles ca angajatorul nu e obligat sa scoata postul la concurs si pot sa raman pe perioada determinata pana expira perioada pana la care a fost creat. Dar, daca doresc sa ocup acel post pe perioada nedeterminata, solutia e doar incetarea CIM conform codului muncii si scoaterea postului la concurs pe perioada nedeterminata ?
bogdann13, utilizator