Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatia muncii

Buna seara !
Va rog sa ma ajutati intr-o speta. In institutia publica la care lucrez exista o persoana care si-a suspendat contractul de munca acum 4 ani, si o face constant, din doi in doi ani. Anul acesta si-a dat demisia, dar a revenit ulterior asupra deciziei, inainte de termenul de intrare in vigoare a demisiei. A solicitat, in schimb, o nou suspendare a contractului de munca pentru inca doi ani de zile.

Intrebarea mea este: poate sa lucreze pe prioada suspendarii CIM-ului din institutia (publica) noastra de cultura intr-o alta institutie publica (fiind in prezent angajata cu norma intreaga la o universitate de stat) ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Bogdan
bogdann13, utilizator
Da, poate face asa ceva .

Art.35 C.mun. nu impune nicio restrictie in acest sens.