avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2012 soluții astăzi
Forum Activitate dumitru73

Activitate dumitru73

Buna ziua, vecinul vrea sa isi faca gardul. Am venit de la serviciu si am gasit gardul vechi care era din lemn dat jos, a pus stalpi si i-a fixat in ciment si a facut covrajul. Stiu sigur ca nu are autorizatie pentru ca l-am intrebat si a spus ca face renovare si nu are nevoie. Eu zic ca nu este renovare atata timp cat toarna ciment, fixeaza stalpi... problema mea nu este asta. Casa lui este pe hotar, gardul vechi era pus pe hotar, eu am casa mai in spate iar in fata este o portiune de teren care apartine Primariei. Pe langa casa lui trece teava mea de gaze, teava trasa cu multi ani in urma, cu proiect, cu toate actele in regula. Prin construirea noului gard el a intrat 15-20 cm pe terenul Primariei, ceea ce nu este o problema pentru mine, este problema Primariei, dar imi inchide teava de gaze in curtea lui. Pentru ca am mai avut o problema asemanatoare in urma cu cativa ani si mi-a taiat teava de apa, imi este teama sa nu imi taie acum si teava de gaze. Am anuntat la gaze, cei de acolo mi-au zis ca nu au primit nici o instiintare si au spus sa trimit sesizare si sa sun si la numarul cetateanului sa reclam lucrul acesta. Am sunat si azi a venit o echipa de politie care, dupa spusele vecinului, i-a spus ca este totul in regula si ca poate face gardul asa, doar sa anunte la gaze sa mute teava. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa il las asa sa continue chiar daca teava nu este mutata, pot face sesizare in alta parte, . Mentionez faptul ca vecinul lucreaza la Consiliul local si de 10 ani de cand a murit sotul ma tot ameninta ca ma rezolva el pe mine, ca ma face sa plec. Si azi a spus ca pt ca am facut sesizare la politie, ma termina in curand. Multumesc frumos.
Revin cu inca o intrebare: Este posilib ca dintre cele 3 responsabilitati pe care si le-a asumat in declaratia data la notar sa primesc Hotarare Judecatoreasca in favoarea mea doar pentru o parte dintre ele? In cazul acesta ar trebui sa merg mai departe cu recurs sau ce se hotaraste in prima faza asa ramane. Va intreb pentru ca nu am mai fost intr-o astfel de situatie si nu stiu la ce sa ma astept. Va multumesc
Buna ziua,

Un coleg de serviciu care imi este si vecin mi-a provocat un prejudiciu. Ne-am inteles sa mergem la notar si sa dea o declaratie pe proprie raspundere ca pana la data de 01 iunie remediaza pagubele produse. Suntem aproape de 01 august si colegul nu a rezolvat nimic, cu toate incercarile mele de a rezolva totul pe cale amiabila. As vrea sa stiu ce sanse am daca il actionez in Instanta? Are vreo putere declaratia pe proprie raspundere data in fata notarului in care isi asuma pagubele produse si se obliga sa le remedieze? Va multumesc