avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate anamaria_stefan

Activitate anamaria_stefan

Răspuns la discuția Pamant cumparat fara acte
Va multumesc. O sa ma interesez in legatura cu aceasta actiune.
Buna ziua,
In urma cu mai bine de 10 ani parintii mei au cumparat 2 ha de pamant. nu a fost facuta nicio hartie notariala, nici macar o chitanta de mana. Parintii mei au continuat sa pleteasca impozitul pe pamantul acesta numai ca in urma cu 4 respectiv 2 ani amandoi au decededat. In calitate de fiica nu stiu cum sa procedez pentru clarificarea situatiei. Mentionez ca proprietarul a decedat la 2 zile de la vanzarea terenului iar copii nu au facut nici in ziua de azi succesiunea. Singura dovada pe care o am ca parintii mei au cumparat pamantul sunt doar martori din sat si rudele apropiate. Urmeaza sama interesez la primaria din satul respectiv daca exista copii dupa chitantele la impozit, deoarece nici chitantele nu le gasesc.
Este o situatie destul de complicata, probabil fara nici o sansa de a recupera pamantul cu forme legale, insa va multumesc anticipat pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Pensie urmas copil orfan
Va multumesc frumos pentru raspuns. Mama era pensionara, dar avea pensie de urmas dupa sot, deoarece varsta nu ii permitea iesirea la pensie (avea 45 ani cand a optat pentru pensia de urmas dupa sot). Dosarul pentru tutela a fost depus insa juristii sunt in vacanta si se vor ocupa de el abia incepand cu luna septembrie, intre timp mi s-a eliberat acea dispozitie de plasare in regim de urgenta. La Casa Pensiilor am intrebat acum si mi s-a spus ca trebuia facuta cererea pentru pensie imediat dupa decesul mamei deoarece pensia va fi stabilita cu data depunerii cererii. Desi mama a avut anii de munca necesari iesirii la pensie dar nu si varsta anticipat nu se poate aplica, nu? Am citit ca se depune dosarul pentru iesirea la pensie anticipat cu cel mult 5 ani inainte de varsta limita.

Buna ziua,
Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi. Eu si fratele meu am ramas fara mama de curand, in urma cu 2 luni. Fratele si mama beneficiau de pensie de urmas dupa tata, decedat in urma cu 2 ani intr-un accident de munca. Mama avea 22-25 de ani de vechime la grupa B dar nu avea varsta de pensionare, a decedat la 47 de ani. Vroiam sa stiu daca fratele meu beneficiaza de pensie de urmas dupa ambii parinti, mentionez ca nu am apucat sa depun dosarul de pensie deoarece mi s-a spus ca pana nu obtin tutela minorului nu pot aplica. Am obtinut o dispozitie de plasament in regim de urgenta insa doamna de la Autoritatea Tutelara mi-a zis ca aceasta dispozitie ma ajuta doar la inscrierea la liceu si pentru ajutorul social de la stat. Dosarul trebuia depus la Casa de Pensii imediat? Am pierdut 2 luni din pensia de urmas a minorului?
Va multumesc anticipat,

Cu respect,
Anamaria