avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate tcaro

Activitate tcaro

Răspuns la discuția Weekend in interes de serviciu
Multumesc.
Răspuns la discuția Weekend in interes de serviciu
In cazul in care angajatorul nu respecta acestea?
Răspuns la discuția Zile de concediu in preaviz
Multumesc.
Buna ziua.
Daca un weekend se lucreaza in interes de serviciu, participarea la un expo, se achita transport(pentru ca e inafara orasului), masa si cazare de catre angajator, acesta trebuie sa plateasca zilele /orele suplimentare sau doar cele enumerate mai sus si atat(cazare etc)?

Angajatul in cazul in care nu a fost platit pentru aceste ore poate solicita zile libere?
Multumesc mult
Răspuns la discuția Zile de concediu in preaviz
Multumesc...si inca o intrebare concediu neefectuat este 21 de zile contractual sau 1.75*nr de luni lucrate pana la depunerea preavizului?
Buna ziua

Zilele de concediu din 2017, de care nu am beneficiat le pot folosi in preaviz? Si cate imi revin 21 de zile potrivit contractual sau 1.75*nr de luni pana la demisie?
Multumesc
In cazul in care din pricina aerului conditionat de la serviciu ai probleme de sanatate viroza :(temperatura) ti se acorda concediu?sau este remunerat sau eventual ti se acorda zile de recuperare?
Multumesc
Răspuns la discuția Incalcarea contractului de munca
Si inca o ultima intrebare actiunea in instanta cat dureaza?
Si daca in contract nu e specificat nici o clauza in cazul pagubelor mai exact disparitiei, pierderea tacamurilor(ex caz concret) e legal ca aceste pierderi evaluate in bani sa fie sustrase din salarii?
Răspuns la discuția Incalcarea contractului de munca
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Incalcarea contractului de munca
cum pot sa demostrez orele suplimentare lucrate? e suficient poze cu programul meu?ca inclusiv si sambata se lucreaza ex: 11-23.30.