avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaGhitescub

Activitate MihaelaGhitescub

Multumesc frumos pentru precizari!
Va rog daca puteti sa ma lamuriti cu privire la aspectele legale si financiare ce pot fi cuprinse in relatia de avizare/functionare intre asociatia de proprietari si un coafor situat la parterul blocului.Precizez ca desi acest spatiu functioneaza cu aceasta destinatie de peste 6 ani,in ultima perioada nr. clientilor ce folosesc si tranziteaza usile de acces,interfonul,luminile,etc ale blocului a crescut, crescand totodata si costurile pentru intretinerea lor. Ceea ce ne indreptateste sa cerem din partea asociatiei costuri de mentenanta,intrucat accesul se face numai prin scara blocului.
Concret cum pot realiza acest lucru:la nr. de clienti sau cota parte din taxele percepute de firmele cu care am incheiate contracte de mentenanta pentru respectivele servicii.


Multumesc,
Asta este si ideea.Sa stai intr-un subsol umed cu mirosuri fara toaleta,apa,etc sa nasti si sa cresti acolo niste copii,este o condamnare pe viata acelor copii!
Insa la bloc sunt cateva persoane care se opun evacuarii tocmai pe motiv de asa zisa umanitate.MAi mult toate demersurile catre institutii-atesta ca nu este spatiu de locuit,el nu poate fi inchiriat cu atat mai mult ca spatiu de depozitare si de fapt sa stea 6 oameni acolo! Mi se pare sincer asta o mare neomenie si o ilegalitate.
In prezent avem si o hotarare a Adunarii generale care prevede evacuarea in termen de 45 zile.asteptam sa treaca timpul si sa o pinem in aplicare.Evident cu notificarea organelor in drept,pentru ca de buna voie si alimentati de unii vecini nu vor pleca.

Multumesc,
Multumesc pentru raspunsul partial,
Intrebarea era- daca aceste persoane refuza sa paraseasca subsolul,pot fi trecuti la plata intretinerii aferente apartamentelor pe care au facuta viza de flotant?
Deoarece am facut si aceste demersuri catre politie protectia copilului si protectia sociala si raspunsurile sunt halucinante...politia m-a invitat in calitate de presedinte al asociatiei sa depun declaratie ca renunt la caz,protectia copilului desi a constatat lipsa spatiului adecvat pentru cresterea minorilor considera ca este la latitudinea asociatiei daca ii tine sau nu.
Daca o parte din locatari(mai putin de jumatate) au strans un tabel de semnaturi,fara insa acordul,stampila si semnaturile nici unui membru din conducerea asociatiei (presedinte, comitet executiv) si l-au depus la politie(desi cazul precizez s-a inchis) mai poate avea vreo influenta?
In conditiile in care asociatia a adoptat un Regulament Intern in care se prevede ca nu este spatiu de locuit subsolul si nimeni nu are dreptul sa se extinda pe spatiul comun fara acordul celorlalti vecini si /sau cel al asociatiei.
In virtutea tututror acestor evidente pot fi somati de presedinte si comitet sa paraseasca subsolul,iar prin refuzul lor sa fie trecuti la intretinerea apartamentelor pe care au vizele de flotant?

Profunda recunostinta pentru raspunsuri,


As dori sa stiu daca medierea este obligatorie in cazul depunerii unei actiuni pentru recuperarea unui debit din casieria asociatiei de proprietari?
Pana acum de 2 ori s-a inchis dosarul( odata datorita faptului ca actele cerute la dosar desi depuse in timp util de la registratura si pana la comisia judecatoreasca a depasit termenul prevazut),am cerut reexaminarea dosarului si ulterior decizia a fost motivata de lipsa unei stampile pe chitanta ce atesta achitarea taxei de timbru,stampila ce trebuia aplicata de organul emitent(Directia de Finante Publice) si nu de asociatie,desi acest lucru nu fusese precizat in comunicarea anterioara.
Mutumesc,
Buna ziua,

As dori sa aflu un raspuns legat de situatia in care o persoana(sau mai multe) cum este cazul la blocul meu, care are(au)vize de flotant pe un anumit apartament din imobil, insa aceasta(acestea) locuieste(locuiesc) pe spatiul comun( in subsolul blocului fara acordul asociatiei de proprietari,a presedintelui si nici a comitetului executiv) trebuie si pot fi trecute la plata intretinerii aferente apartamentului pe care au viza de la politia evidenta populatiei.?
In cazul de fata mama are viza de flotant pe un apartament,dar are si 4 copii minori,iar tatal pe un alt apartament.Copiii sunt trecuti automat cu acelasi domiciliu ca si mama?
Precizez ca nici una din aceste persoane nu a detinut vreodata spatiu sau apartament in proprietate sau chirie in imobil.,ci mama are statut de angajata a asociatiei de bloc.

Multumesc si astept cu interes raspunsul!

M.Ghitescu