avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1680 soluții astăzi
Forum Activitate marya24

Activitate marya24

am inmanat proprietarului toate actele necesare la momentul respectiv, am scris pe spatele certificatului ca am instrainat masina (28.12.2012), i-am dat certificat fiscal, el a trecut masina prin RAR, dar s-a "lovit" de acea taxa de mediu si a dat inapoi, mentionez ca el este trecut in cartea masinii dar certificatul este tot pe numele meu.
am primit raspuns scris de la politie, in care noul proprietar isi ia angajamentul ca in cel mai scurt timp va lua legatura cu mine pentru rezolvarea cazului, dar nu a facut-o, au trecut 2 luni de atunci, iar pentru a scoate masina de la impozit eu trebuie sa achit datoriile care acesta le are la masina deoarece este pe numele meu, si el oricum va circula in continuare cu ea, din circulatie o pot radia in baza acelui raspuns de la politie?
proprietarul mi-a spus ca eu nu am decat sa radiez masina ca el nu o inscrie, dar refuza sa-mi dea nr. si certificatul de inmatriculare, iar cei de la politie mi-au spus ca ei nu pot lua nici o masura atat timp cat nu au gasit masina in circulatie, iar cand am anuntat ca proprietarul a iesit in circulatie au refuzat sa vina motivand diverse lucruri, mentionez ca proprietarul este din acelasi sat cu parintii mei,
am facut o sesizare la politie unde a fost chemat si noul proprietar care si-a luat angajamentul ca in cal mai scurt timp va rezolva problema, insa au trecut 2 luni de atunci si nu a mai dat nici un semn, in plus eu mi-am pierdut niste drepuri, am pierdut ajutorul de incalzire pe perioada iernii, pentru ca intre timp eu mi-am cumparat o alta masina si acum figurez in evidentele de la primarie cu 2 masini, sunt student si aveam o bursa sociala pe care de asemenea am pierdut-o din acelasi motiv, platesc impozitul si pentru masina lui.
pot cere acelei persoane sa-mi plateasca pierderile?
buna ziua! pe 11 noiembrie 2012 am vandut o masina unei persoane care nu a trecut-o pe numele sau in termen de 30 zile, cum prevede legea, apoi a intrat in vigoare acea taxa de mediu care era foarte mare si a refuzat sa o mai inscrie, ce pot face acum? el circula in continuare cu masina care este tot pe numele meu, am vrut s-o radiez dar cei de la politie mi-au spus ca trebuie sa duc numerele si certificatul de inmatriculare dar sunt la noul proprietar
Răspuns la discuția Trimitere in somaj dupa CCC
si eu am fost data in somaj dupa CCC, la fel mi s-a spus ca postul se desfiinteaza, dar dupa 2 saptamani de la intrarea mea in somaj a reangajat persoana care mi-a tinut locul timp de 2 ani. intereseazate daca intradevar postul se desfiinteaza sau sunt alte motive
in ziua de azi trebuie sa te gandesti bine vrei serviciu sau copil.
eu cred ca ar trebui data o lege prin care angajatorii sa fie obligati sa ne primeasca la serviciu, multe mamici raman somere dupa CCC, cred ca 10% daca sunt primite pe aceleasi posturi
multumesc tuturor
deci este ceva ilegal, cui pot sa ma adresez daca nu imi inapoiaza actele?
Buna! Sunt Maria si am o problema. Am calificare de coafeza, dar nu am experienta; mi-am gasit un loc de munca la un salon unde ma primeste sa invat, sa fac experienta, cu conditia sa raman sa ma angajez la acel salon,insa ca un fel de garantie mi-a cerut si mi-a oprit toate diplomele si certificatele de calificare in original. Este legal sa-mi fie oprite actele originale?Va multumesc!