Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Trimitere in somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Trimitere in somaj dupa CCC

Buna ziua.
Am depus cerere pentru reluarea activitatii dupa concediu de crestere copii pana la 2 ani.
Azi am fost la interviul programat cu domnul director. Mi s-a comunicat urmatorul lucru: Postul de dactilograf nu mai este de actualitate deoarece toate serviciile si compartimentele functionale din unitate detin calculatoare si fiecare isi face singur lucrarile. Deci postul meu se desfiinteaza. Pot intra in somaj cu art. 65 alin. 1 din Codul Muncii?
Ar trebui sa imi reiau activitatea in data de 12.08.2013. De cand pot intra in somaj?
Va multumesc pentru raspunsuri.
1. - Pe perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. Inainte de terminarea CCC faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

3. - Daca locul de munca al dvs. a fost desfiintat atunci angajatorul va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru asta angajatorul trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii adica sa va acorde o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare (in care veti merge la serviciu si veti primi salariu) si apoi sa emita decizia de concediere.

Va multumesc inca o data pentru raspuns.
Cererea a fost facuta. Asta inseamna ca trebuie sa vorbesc cu domnul director si sa ii comunic ca doresc sa intru in somaj daca postul s-a desfiintat.
Deci, incepand cu data de 12.07.2013 ar trebui sa intru in cele 20 de zile de preaviz.
Am inteles corect?
Poate nu stiti , dar angajatorului ii este interzis sa va concedieze pe o durata cu pana la 6 luni de zile de la data revenirii din CCC, potrivit art.25 alin.3 din OUG nr.111/2010.
Angajatorului ii era interzis sa ma concedieze doar daca stateam in concediu de crestere copil timp de 1 an, eu am stat 2 ani acasa. Din cate stiu eu angajatorul poate sa te concedieze din a doua zi a revenirii la serviciu. Mi-e mi s-a comunicat ca postul meu de dactilograf se desfiinteaza nemaifiind nevoie de serviciile mele. In plus, am si doua popriri pe salariu venite la serviciu pentru niste credite neplatite.
ioana71, utilizator
Ceea ce stiti este gresit. Legislatia a fost modificata.

OUG nr.111/2010 prevede la art.25
urmatoarele:
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
a) salariatei/salariatului care se află, după caz, în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an sau de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserţie prevăzut la art. 7.

(3) Interdicţia prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.

(4) Prevederile alin. (2) şi (3) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.