avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters298087

Activitate ContSters298087

:) Multumesc frumos! ITM -ul a facut control si a gasit statele de plata semnate( nu conteaza de cine pt ca nu este datoria ITM-ului sa constate veridicitate semnaturii), la mine scrie ca mi-a fost virat sal in banca, in febr. martie si aprilie, dar in realitate nu am primit nici un leu,pana in mai cand mi s-a facut un virament in euro (???) cu mentiunea lichidare!!!iar restul nu este de competenta ITM-ului!
Sa inteleg ca nu este nimeni competent in tara asta sa puna la punct niste nereguli??
Stiu de tribunal, dar pare fara sens, deoarece in Romania pare ca se moare cu dreptatea in mana, fiecare declinandu-si competenta iar in final lucrurile merg ca la noi :(
O zi buna va doresc!!
Multumesc tuturor pentru ajutor. Ideea este ca eu stiu ca nu am primit nici un leu in cont, am extrasele decont. Stiu ca si alti angajati ca mine nu au semnat statele deplata pt ca sunt plecati din tara din ziua semnarii contractului, stiu ca ITM nu verifica conturile si nici nu-i pasa daca e semnataura muncitorului pe statul de plata sau e un fals, nimanui nu-i pasa ca acei muncitori nu aveau cum sa semneze statele de plata fiind plecati din ziua semnarii contractului, pentru ca ei nu lucreaza o zi in Romania.
Intrebarea mea este cine se ocupa ca aceste nereguli sa fie sanctionate, daca nu sunt de competenta ITM-ului? Cine verifica ca viramentul banilor nu a fost efectuat, desi asa se mentioneaza? Muncitorii intreaba administratorul firmei de sal. in lei in tara si li se inchide tel dupa ce sunt informati ca nu exista asa ceva, au dreptul doar la diurna!!!
Stiu ca aproape toate societatile trec sal. min pe economie pe contracte, este o practica generala, dar nu se sesizeaza nimeni, ca 50-100 muncitori au acelasi sal. cand este evident de ce au doar sal min??
Stiu ca in instanta imi rezolv problema, insa doream sa stiu daca cineva poate sanctiona societatea pentru aceste nereguli.

Desi nu e firma de plasare sau de recrutare, are cod CAEN 4222, nici macar 3011 totusi face constructii navale in strainatate iar muncitorii au contract de munca doar in Romania si lucreaza din prima zi a contractului numai in strainatate, cate 5-6-9 luni!!
Nici asta nu o poate sanctiona nimeni???

Multumesc mult tuturor, cred ca ar trebui sa ma obisnuiesc cu ideea ca este Romania si merge oricum, iar legea are prea multe portite!
Buna ziua!

Cine ma poate ajuta, va rog, indrumandu-ma, unde sa ma adresez pentru urmatoarea problema?
O societate care trimite muncitori in strainatate, imediat dupa angajare, fara o zi de lucru in Romania, le plateste diurna, dar sal. in lei, in tara, (care este min pe economie pentru toti angajatii, peste 50) este doar pe statele de plata, cu mentiunea virament in banca,dar acest virament in ;lei nu este facut, insa ITM-ul nu verifica decat statul de plata, nu ii pasa daca viramentul este facut, ca nu este de competenta lor.

Cui trebuie sa ma adresez sa verifice si aceste viramente, pentru ca eu am extras de cont in lei, unde nu apare viramentul de pe statul de plata, dar nu ma asculta nimeni!!!

Cui ii pasa ca decizia de incetare a contractului, notificarea si alte hartii ref. la incetarea contractului meu, nu-mi poarta semnatura, pt. ca nu mi-au fost comunicate> Ca ITM-ului nu-i pasa decat ca angajatorul le detine!
Stie cineva cine verifica ce controleaza ITM-ul? Cine verifica mai departe daca aceste viramente s-au facut( eu stiu ca nu sunt facute si oricine verifica acest conturi, poate vedea,) dar cine are aceasta autoritate? Cui ii pasa in tara asta ca aceste sal in lei intra in buzunarul angajatorului?? Nu are importanta pentru nimeni ca voit toti angajatii au sal. min pe economie ca sa nu se achite taxe mai mari? ITM -ul zice ca nu exista criterii de ierarhizare si ca este permis, chiar asa??

Multumesc oricui ma poate indruma si sfatui, unde sa ma adresez si cine poate indrepta aceste lucruri, desi pare ca nimanui nu-i pasa.

Va multumesc!