avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters298268

Activitate ContSters298268

Discuție La parchet
Buna seara, am avut permisul retinut pentru 85. alin 1 ( Nr. rossi expirate ) , cazul la udriste sa inchis de pe 30.04.14 , am fost azi dimineata iar la udriste doamna de la ghiseu mi-a spus sa ma duc la parchet sa cer rezolutia cazului ca au trecut 4 luni si trebuia sa imi vina pana acuma acasa o rezolutie, acum intrebarea mea este daca la parchet se poate intreba daca dosarul este terminat are o rezolutie sau inca este in lucru, ca fara sa fac cerere de stadiu,sa ma cer in audienta, (asta ce am invatat tot aici pe forum ca pot sa fac pentru grabirea cazului ), daca exista un ghiseu cu informatii ceva ca nu am fost niciodata acolo, am doar 20 de ani si nu am mai trecut prin asa ceva si ajung tocmai marti din cauza programului foarte "greu" care il au de doar 2 zile pe saptamana. Va multumesc.
Răspuns la discuția Numar dosar
Da va multumesc, cu gandu la stagiu.. sa spui in ce stagiu esti :)) , sa fac cerere am mai primit sfaturi, acum va intreb daca mai are rost au trecut 60 de zile mai bine mai astept inca 10 20 de zile ? sau de obicei daca nu te interesezi nu prea le pasa ? ar grabi cu ceva cererea nu cred ..
Răspuns la discuția Numar dosar
Buna seara, acum 30 de zile pe data de 26.04. a fost inchis dosarul meu si a fost inaitat la parchet, eu am tot astept pe data de 26.05. am ajuns eu la udriste si atunci am intrebat la informatii si mi-a spus ca defapt dosarul este inchis de pe data de 26.04 adica de 1 luna de zile, si mi-a spus sa mai astept inca 30 de zile pana imi va comunica prin o citatie procurorul, acum au trecut acele 30 de zile, defapt 60 de cand a inchis udriste cazul, exista vro posibilitate la parchet sa ma interesez in ce stagiu este dosarul ?, este vorba de un dosar pe art. 85 alin.1 specficiat si mai sus, Va multumesc.
Discuție Numar dosar
Cum pot afla un numarul de dosar , am patit-o cu alin 85 alin 1, numere expirate, si de aproape 5 luni de zile nu am primit nici-o citatie, si nici nu am dorit dovada .. care trebuia numarul la dosar, dar acum m-am hotarat sa fac o cerere la parchet si imi trebuie numarul la dosar.. de unde pot face rost de acest numar, si daca este normal ca in 5 luni de asptetare sa nu primesc nimic.
Răspuns la discuția Mersul in spatele ambulantei
Domnule stiu ca am depasit viteza .. eu vroiam doar sa vad un articol unde spune ca nu am voie sa merg in spatele ambulantei .. daca ambulanta merge cu 50 km ? printr`un absurd.. eu nu am voie sa stau in sapatele ei ca ? ( vreau si eu articolul )
@hardman ( coloana oficiala e cu totu alceva ) .. pentru asta iti ia 2 luni permisul .. pentru salvare se retine 30 de zile ( pentru ce am postat ma sus ca depasesti o colana de masini la semafor , dar daca salvarea e intr`o localitate .. spre brasov unde limita e de 70 ...)
@polloctav - domnule avocat eu am spus si ma repet .. spune`ti art. unde imi interzice lucru asta si nu ca am mers cu viteza pe tronsonul de drum, cum imi poate lua permisul daca nu are dovada de la radar ca am mers cu 90 ? ( prin faptul ca te-am vazut ca eu mergeai dupa salvare "atucuni fac contestatie si el trebuie sa vina cu dovada radar" ) eu tot vreau sa-mi arate cineva un articol si nu sa ma critice ca am mers in spatele salvarii .. stiu sunt vinovat am spus am invatat nu mai fac asta dar vreau un articol !
Răspuns la discuția Mersul in spatele ambulantei
Domnule vldstf pentru suspendarea permisului eu am gasit asta...

Pentru 30 de zile:

- Soferul depaseste coloanele de vehicule oprite la semafor sau la trecerile la nivel cu calea ferata

- Neacordarea de prioritate de trecere pietonilor ce traverseaza regulamentar

- Neacordare de prioritate autovehiculelor care au acest drept

- Nerespectarea regulilor privind depasirea

- Nerespectarea indicatiilor agentului de circulatie

Pentru 60 de zile:

- Nerespectarea regulilor privind prioritatea, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, una dintre acestea
avind ca rezultat producerea unui accident

- Nerespectarea interdictiei temporare de circulatie pe un anumit segment

- Nerespectarea regulilor de circulatie la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea intr-o astfel de coloana

- Circulatia pe sens opus, cu exceptia cazurilor in care se efectueaza regulamentar manevra de depasire

Pentru 90 de zile:

- La nerespectarea barierelor
sau a luminii rosii la calea ferata

- Daca soferul conduce sub influenta alcoolului

- Daca autovehiculul prezinta defectiuni majore la sistemul de franare sau la mecanismul de directie

- La depasirea cu mai mult de 50 km/ora a vitezei regulamentare

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Am fost foarte interesat zilele astea de chestia asta, in spatele ambulantei si am intrebat o cunostiinta care lucreaza in politie ( raspunsul a fost asta ca depasesc o colana de masini care au prioritate ) asta ar intra in paragraful 1 ( pentru 30 de zile ) unde spune asa: - Soferul depaseste coloanele de vehicule oprite la semafor sau la trecerile la nivel cu calea ferata , eu acum vad intreb pe voi daca sunt intr`o localitate la tara .. unde nu sunt semafoare unde nu e coloana ( eu in spatele salvari, ea in functiune ? care e articolul care mi sar potrivi ca intreb eu pe dumneavoastra.. ), ca depasesc coloana de masini dar in articol spune la semafor sau la trecere cu calea ferata. Eu stiu ca am gresit .. 1 singur lucru ca am mers cu viteza de 90 km unde era de 50 km, dar daca coloana de masini nu exista si nici semafoar .. unde ma incadrez ?
Aseara mergeam dupa salvare prin voluntari limita de viteza (50) radaru era amplasat pe partea opusa cu fata pentru cei care vin din spre Bucuresti, eu ma indreptam catre Bucuresti, mergeam dupa ambulanta cu 90 problema e ca nu m-a luat radaru, politistul m-a oprit si mi-a spus ca stiai ca nu ai voie sa stai lipit de salvare, salvarea era in functiune dar in fata mea ( si eu aveam in jur de 10 m) fata de ea, ii acordasem prioritate, din cate am citit eu codul rutir nu tin mine sa fie vreo regula ca nu ai voie sa stai in spatele ambulatei,nu stiu la ce articol ma incadrez.. oricum aveam vina ca aveam viteza mare in localitate dar nu era radarul pe partea mea ei nu aveau cum sa faca dovada, si a zis ca imi reptine permisul pentru ce? pana al urma m-au iertat dar eu vreau sa stiu daca doar au asteptat ceva. am tot cautat regula asta nu o gasesc.