avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate Eugeniasi

Activitate Eugeniasi

Răspuns la discuția Titlu de proprietate gresit
Am facut cerere de chemare in judecata(scutita de taxa de timbru) pentru anularea titlului de proprietate. Instanta a spus ca eu sunt chirias acolo si nu am capacitate procesuala. Acum am facut o noua cerere de chemare in judecata pentru constatarea nulitatii absolute a titlului de proprietate.
In acest mod am capacitate procesuala?
Daca judecatorul spune ca acest proces a mai fost pe rol eu cum ma apar ?
Da, mostenitori ce au locuit cu chiriasul/decedatul, potrivit contractului de inchiriere aveau timp 30 de zile sa preia contractul de inchiriere. Insa nu au optat pentru preluarea contractului.
Nu inteleg de ce au mostenitorii calitate procesuala, pentru ca: , contractul de inchiriere a fost incheiat doar cu decedatul, celelalte persoane doar fiind luate in spatiu, nu au fost chiriasi, a fost nevoie sa fie trecuti in spatiu pt a-si face cartile de identitate.
Multumesc pentru timpul acordat de dvs
M am judecat cu un chirias pentru reziliere contract, evacuarea sa si a tuturor persoanelor ce locuiesc cu titlu sau far titlu impreuna cu chiriasul, recuperare debit. Am castigat procesul dar acesta a decedat pana la primirea hotararii. Persoanele ce au locuit impreuna cu el au facut apel. Au aceste persoane calitate procesuala?
Parti in proces am fost: doar eu si chiriasul.
Daca nu au calitate procesuala apelantii ce argumente am ?
Discuție Debit societate
Buna.
Am o societate iar clienti nu si achita datoriile. I am dat in judecata. Am castigat dar executorul nu are de unde sa le ia bani pt ca debitorii nu au venituri.
1. Ce fac cu aceaste pierderi?
2. Cum sa procedez daca acelasi debitor e iar restant pt o alta suma. Il dau iar in judecata si la executor unde platesc niste sume pe care nu mai am oricum de unde sa le recuperez?
Multumesc
Stau intr-o casa veche la etaj de peste 30 de ani cu chirie la o societate
Vecinul de sub mine a obtinut un titlu de proprietate pentru imobil dar nu reiese de nicaieri ca imobilul avea etaj si eu asi fi locuit acolo. acum vevinul ma ameninta ca ma da afara . eu vreau sa atac titlul de proprietate. pe cine dau in judecata si ce fel de actiune trebuie sa fac.... poate un model ....multumesc
Bunaziua,
In mod intamplator, am aflat ca angajatorul nu mi-a platit contributiile la stat, anul trecut, pe lunile feb-iun, cu ocazia unei vizite la medic. Am solicitat de la casa de asig. de sanatate, un raspuns in scris in acest sens, dar nu mi-a venit nici dupa 8 luni, cu toate ca la ghiseu, mi s-a oferit oral informatiile necesare cu privire la neplata contributiilor.
Ce trebuie sa fac, cui sa ma adresez, pentru a intra in normalitate.