avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate johnnygardosh

Activitate johnnygardosh

Răspuns la discuția poprire salariu intreg!!
la locul de munca nu a venit nici o poprire de la executor!!! doar la banca!!
da, am doua popriri, deci mi se retine 50% din venit, nu asta e problema! luna asta mi s-a retinut intreg venitul, pe motiv ca nu au retinut (banca) cat trebuia din februarie pana in prezent!!
sunt angajat legal (functionar public)...
Buna ziua. datorita faptului ca am avut un credit neachitat, am fost executat silit, respectiv mi s-a pus poprire pe jumatate de salariu la Raiffeissen Bank. Asta s-a intamplat in februarie 2014. de atunci nu am mai putut utiliza cardul la ATM, putand sa incasez bani doar la ghiseul bancii, pe baza buletinului. luna aceasta nu am mai putut incasa nici un leu, deoarece mi s-a spus ca intreg salariul mi-a fost transferat in contul executorului judecatoresc care a dispus masura executarii. Am intrebat la banca motivul pentru care mi-ai fost retrasi toti banii, iar acestia au raspuns ca in aceste luni, nu mi-au retinut suficient in fiecare luna si ca acum au trebuit sa retina toti banii pentru a regla diferenta!!! din cate stiu, este ilegal, acesta fiind venitul din salariu!! eu din ce traiesc?! ce pot face? am in cont 1100 lei disponibili si inca 3000 lei descoperit de cont, dar mi s-a spus ca nu pot beneficia de acestia!!!! ii pot de in judecata? cam cat dureaza si din ce bani traiesc eu? ce sanse am? multumesc
Răspuns la discuția Divort cu probleme
pai eu am incercat sa expun situatia cat mai detaliat...ce nu e clar? ce ma intereseaza? sa divortez, stabilirea custodiei si domicilului copilului, etc....partaj sa ceara ea, eu nu am de ce, bunurile sunt toate ale mele!
nu sunt deloc nervos, sunt doar suparat pe aceasta situatie...cine n-ar fi? oare va puteti pune in situatia mea? copilul va suferi clar. de aceea am incercat sa divortam la notar, dar ea a venit cu pretentii exagerate (bani)...
oricum, am gasit avocat, am initiat actiunea in instanta, am rezolvat unele probleme...
acum mama ei ii suna pe parintii mei si le trimite mesaje, blesteme etc...
Răspuns la discuția Divort cu probleme
da, poate ca sunt paranoic...am discutat cu mai multi avocati, printre care a fost chiar unul care mi-a spus sa merg mai bine la un preot, ca sunt blestemat sau asa....apai daca asta e un sfat demn de un avocat, atunci ce mai pot cere? nu zic ca nu se poate, dar totusi...eu cer un sfat, o asistenta...si mi se ofera slujbe vindecatoare!!!!
Răspuns la discuția Divort cu probleme
In primul rand: normal ca sunt suparat!!! de ce? cand nu a mai existat intelegere intre noi, in februarie, i-am propus sotiei sa plece unde vrea, ca e casa mea, intreband-o ce vrea...a cerut copilul...pt binele lui, ca sa nu fie tarat intr-un proces, anchete sociale, etc (traume inutile) am acceptat...sotia a plecat, luand din casa tot ce era al ei...atunci mi-a dat cheile.
mentionez ca era februarie la inceput! am convenit ca pentru a nu complica lucrurile vom divorta la notar, costul urmand sa-l suport eu. a fost de acord, stabilind verbal tot: custodia, pensia, etc. dupa ceva vreme, m-a cautat si a cerut bani ca sa fie de acord cu divortul amiabil, ceea ce eu am refuzat. in timpul de aprox 6 luni cat a fost plecata, am vizitat copilul frecvent, l-am luat la mine si la bunicii din partea mea, i-am cumparat cadouri, i-am dat bani lui, i-am dat bani ei lunar (primele 3 luni cate 4 mil pe luna, am dovada)...in fine, am tinut permanent legatura cu copilul si mi-am facut datoria de parinte!
culmea, mi-am luat concediu, am plecat o saptamana la mare cu niste prieteni, dupa care aveam rezervare sa plec la mare cu tatal meu si cu copilul, ca sa mearga copilul la mare (exista confirmarea de rezervare pe numele meu la pensiune la mare). am vorbit zilnic la telefon cu copilul...cand am venit de la mare, am gasit alta usa acasa...si pe ea cu copilul in casa, la care ea mi-a spus ca "asa a vrut copilul, sa fie la el acasa, si de aia a spart usa!"...
nu are martori ca mi-a predat cheile, doar copilul a vazut...
toata lumea stie ca relatia mea cu ea s-a incheiat, ca a plecat din casa in februarie, era scoasa si de la taxe, etc....
astazi am mers acasa sa-mi iau lucruri personale, nu a vrut sa ma lase sa intru decat dupa ce a vorbit cu politia...mama ei l-a sunat pe tata pe mobil si acasa la parintii mei si m-a facut in toate felurile...
azi am depus divort, la judecatorie si cer stabilirea custodiei cu domiciliul la mine si evacuarea ei din locuinta.
ce urmaresc?! sa scap de ea si sa nu aiba copilul de suferit prea mult din asta....azi m-a amenintat in casa ca aduce copilul in instanta sa spuna ca vrea cu mama lui...ce sa zic?! in situatia mea nu ar fi indreptatit sa fii suparat?
apropo: oare ii e bine copilului cu cineva care timp de 4 ani l-a lasat la bunici si nu s-a ocupat deloc de el?! acuma e mama iubitoare?!
ce era sa fac? sa n-o las sa plece cu copilul? sa trag de el? sa-l tin cu forta? si asa sufera enorm, si va suferi in continuare...si uite ca nu pot face nimic...
eu sa intru in casa cu acordul ei, dar ea cum a intrat?!! cand eram plecat, a venit cu un hot si a spart usa!!! asta e o atitudine demna de o mama?!!! oare ce are copilul de invatat din asta? cu acordul ei, sa intru in casa mea...si daca nu ma lasa, sa stau ca fraierul la usa, nu?
Răspuns la discuția Divort cu probleme
nici nu se pune problema altfel: exista contract, extras de carte funciara, documente de provenienta a banilor pentru avansul necesar (25% din valoarea creditului), toate pe numele meu, datate cu cel putin 1 an inaintea casatoriei...problema e ca sunt in casa (daca mai sunt!!, pentru ca eu nu am mai intrat). normal, se vor scoate duplicate, etc...
am gasit solutia sa intru in casa sa-mi iau lucrurile personale si bunurile, fara sa creez discutii: cu executor judecatoresc sau cu martori si sa fac proces verbal cu ceea ce am luat de acolo.
asta deoarece am convingerea ca sunt multe care au disparut si sa pot face reclamatie pentru furt intre soti...
de asemenea, in casa am avut laptop-ul, care era oprit dar nu era parolat si toate chestiile personale (mail, messenger, facebook, etc) erau neparolate (ramasesera logate). trebuie sa verific daca nu cumva mi-a accesat aceste chestii personale, pentru ca aceasta este o noua posibila acuza (si sunt sigur ca a facut-o, avand aceasta posibilitate).
inca imi caut un avocat dispus sa lupte cu toate armele, pentru ca daca fac o alegere gresita, avand in vedere complexitatea cazului, pot avea foarte mult de pierdut!!!
Răspuns la discuția Divort cu probleme
deci, in primul rand:
sa adun bani pentru aceasta persoana, sa ma rog de ea pentru un targ in care sa-i ofer avantaje financiare din BANII MEI SI AI PARINTILOR MEI (documentabili pana la ultimul leut!!) si sa ma pregatesc sa impart si apartamentul cu tot ce este in el!!!!! ABSURD!!!!!
in al doilea rand:
asa-i ca vrea sa ne impacam si sa fie totul ca inainte, nu? sa uitam de "micile" sicane si sa reinviem "focul iubirii"?!? STUPID!!! probabil de aceea a spart usa si a facut ce a facut, ca sa-mi demostreze ca ma iubeste si nu poate sta fara mine!!!
"metoda nefericita"?!!! A SCOS USA DIN PERETE, A SPART TOT!!!! usa metalica cu toc metalic, inchisa in 8 puncte cu 2 yale!!! probabil o fi deschis-o cu un ac!!!
"nu e vorba de scandal"?!!! dar despre ce este vorba???!!! daca ii dau un pumn unuia pot spune ca mi-e simpatic, dar nu stiam cum sa i-o spun, nu?
deci, stimati membri ai forumului, in cazul acesta nu prea cred ca am ce cauta pe aici!!!!
pai, oare va intreb: daca eu merg acasa, singur normal, raman intr-o camera, iar ea incepe sa urle, se da cu capul de pereti si cheama politia ca am batut-o??? ce fac? eu clar nu sunt in stare de asa ceva, altfel nu mai eram aici, dar e posibil?! este!!!!
eu caut metode LEGALE de a iesi din aceasta situatie, fara probleme. de aceea nici nu am facut nimic, plangeri sau alte chestii...toata lumea m-a sfatuit sa fac acelasi lucru: merg, o iau de par, o dau afara si sa ma reclame...eu nu! sunt om si ma gandesc la copil...oare ea s-a gandit cand a spart usa si a facut ce a facut!!?!! dupa ce a fost plecata cu copilul mai bine de 6 luni!!!
trebuie sa gasesc un avocat bun, dispus sa lupte pentru mine ca lumea...aici am cautat niste sfaturi, pareri....nu strica...dar nu prea vad!!! cred ca am expus situatia destul de clar, daca nu, unde e nevoie ofer lamuriri. toti banii in casa provin de la mine si parintii mei, ea nu a contribuit cu nimic...pe perioada casatoriei, eu mi-am facut pe numele meu 3 credite de nevoi personale, imprumut la provident, etc...ea are venit mizer...toti banii i-am cheltuit in casa, cu ea...la inceputul relatiei am avut masina de 12000 euro, acum nu mai am de loc, umblu cu a tatalui...totul pentru familie si copil...copilul in ultimii trei ani a locuit la parintii mei, pentru ca lucram pe schimburi...a fost ingrijit exemplar...la casa cu curte...ea mergea la el maxim o data pe luna...brusc e mama iubitoare?!!! astea toate nu conteaza deloc?!!
trebuie sa se poata face ceva legal, conform situatiei existente!!!
Răspuns la discuția Divort cu probleme
ce sa discut cu cineva care imi sparge usa casei?!! sa ce? din cate vad, vrea doar sa agite spiritele...eu ma gandesc la copil, dar ea cand a spart usa s-a gandit?!!! oare ce a crezut copilul cand a vazut asta?
Răspuns la discuția Divort cu probleme
ce treaba am eu? sa-l taie...la fel si curentul...pot fi invinovatit? ideea este ca , avand in vedere ce a facut (spart usa, intrat in lipsa mea, etc...) nu vreau sa-i dau satisfactia de a locui pe banii mei...adica de ce sa platesc daca n-am nici un interes? daca merg si cer intrerupere, pot fi dat in judecata?
Răspuns la discuția Divort cu probleme
si cum se vor imparti cheltuielile, intretinerea, utilitatile? ea asta asteapta, sa stau acolo cu ea, ca sa nu plateasca nimic...cum nu pot sta fara curent, gaz, apa, etc...va trebui sa le platesc, la fel si ratele la apartament....plus ca sigur va cauta motiv de cearta, provocari, etc...
am unde sa stau, nu e problema...ma gandesc sa cer intreruperea gazului, curentului, pe motiv ca sunt plecat mai mult timp de la adresa, contractele sunt pe numele meu, dar ma gandesc la copil...desi nu cred ca nu are unde sa stea in alta parte....face asta doar ca provocare, poate imi voi pierde cumpatul si mai stiu eu...de asta nu pot sta cu ea in casa!