avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Activitate myrymia

Activitate myrymia

Răspuns la discuția Pensie de urmas
Mama este nascuta in luna august 1956. Are o vechime de munca de 22 ani si 11 luni , si este pensionata pe caz de boala din 1999.
Multumesc
Discuție Pensie de urmas
Buna ziua,
Cum se poate proceda ca mama mea, ramasa vaduva, sa poata beneficia de pensia de urmas? Mentionez ca tatal meu a murit de o luna iar mama este pensionata pe caz de boala cu gradul II cu revizie la 1 an. Decizia cu pensia de urmas i-a venit. Este adevarat ca beneficiaza de aceasta pensie de urmas doar 6 luni? Nu se poate inlocui definitiv pensia ei de boala cu pensia de urmas si sa nu mai mearga la comisie odata pe an?

Multusesc.
Intrebarea mea este legata de calculul concediului de maternitate.

Am intrat in concediu de maternitate pe data de 24.06.2013. Inainte de aceasta data, in luna iunie, am fost 2 saptamani in concediu medical (deci in luna iunie am lucrat numai 5 zile).

Salariul net este 2300, iar cel brut cam 3250. Eu am calculat si pentru concediu de maternitate ar trebui sa iau cca. 2600 lei.
In luniile IULIE si AUGUST mi-a intrat in cont salariu ca de obicei (adica 2300). Am intrebat la servici pentru luna lui august daca este calculat corect si au zis ca au uitat sa calculeze salariu cum se calculeaza pt CM, si ca o sa recalculeze.

Intrebarea mea este daca nu trebuie sa recalculeze si salariu care a intrat in IULIE? Adica pentru IUNIE se da salariu normal , sau se calculeaza diferit pentru ca am fost si la servici, si in concediu medical, si am inceput si concediu de maternitate? Nu ar trebui sa fie acelasi salariu (calculat ca si concediu de maternitate) cum o sa fie si pe august (adica aproximativ 2600)?

Multumesc