avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate TanaseClaudia

Activitate TanaseClaudia

Răspuns la discuția Decizie de impunere a CASJ Brasov
Buna ziua. In legatura cu decizia de impunere,am avut si eu aceeasi problema,sumele sunt exacte ca in cazul multor persoane adica dividente 8080lei si plata 536lei,banuiesc ca este ca un formular doar ca ei aleg numele la intamplare.Dupa cum am mai scris si eu sunt plecata din tara din 2003,nu am dividente,adica am dar suma e de 28lei total nu de 8080lei,am fost la finante am scos adeverinta cu venitul pe anul care-l cereau in decizie si nu a fost de ajuns mi-au cerut un formular E 104 din tara unde locuies(italia)am fost aici la INPS si mi-au eliberat acel formular precum sunt asigurata aici.L-am trimis acasa sora mea l-a tradus si s-a dus la cnas,acolo jurista a zis ca nu e deajuns(tot ea spunandu-mi sa aduc acest formular si se anuleaza)ca tot trebuie sa platesc,altceva nestiind sa scoata din gura decat legi si tot trebuie sa platesc.Atunci sora mea cu nervii facuti franjuri,a intrebat daca le e mai bine sa fie purtati prin tribunale si sa plateasca decat sa anuleze sa scrie anulat,bineinteles ca luati un pic la bani marunti si nu pe minciuni pe adevar cu acte cu tot a fost trimisa la ghiseu si au anulat decizia de impunere.Ce vreau sa va zic este ca daca aveti in mana actele doveditoare nu trebuie sa-i lasati sa va insele chiar puteti sa le spuneti ca stiti multi care i-au actionat in instanta si au trebuit sa le plateasca cheltuieli de judecata,si nu cred ca e mai usor asa decat sa scrie un simplu anulat si pe dreptate.Acum sper doar sa nu mai primesc alta decizie.Va doresc succes si o zi placuta
Buna ziua.Am si eu aceeasi problema cu decizia de impunere,primita in luna iulie 2013.Ma uimeste faptul ca desi suntem plecati din tara din 2003,tot in italia,si noi avem rezidenta,am primit aceasta decizie exact cu aceleasi sume,ma refer la dobanda si penalitati 536lei pt niste dividende cu suma de 8080lei.Aceeasi soarta o am si eu,adica nu am alt venit,am fost la institutie de stat,la financiar, am scos adeverinta cu adevaratele dividende care le am pe anul 2012 adica 28lei si nu 8080lei,le-am dus adeverinta crezand ca-mi va face un calcul pt adevarata suma ce o am din dividende.Mi-au spus ca tot trebuie sa platesc suma de 536lei pt ca sunt cetatean roman cu domiciliul in romania,aceasta suma se va anula daca duc un formular E104 ca precum sunt asigurat in alta tara europeana(chiar daca nu inteleg logica,ori cetatean cu domiciliul in romania ori asigurat in alta tara europeana)Aici am fost sa cer formularul dar eu sunt casnica si nu pot elibera acest formular.Am fost sfatuita de cei din italia sa arat cardul european de sanatate care este ca o dovada de asigurat.Acasa le-am aratat buletinul cu rezidenta din italia,cardul european de sanatate,nici nu vor sa auda.Ce as putea sa mai adaug la dosar sa-i fac sa accepte ca ei au gresit.Chiar daca par o persoana fara etica dar nu as vrea sa platesc pt greselile altora.Va multumesc anticipat pt un raspuns

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Răspuns la discuția Decizie de impunere a CASJ Brasov
Buna ziua.Am si eu aceeasi problema cu decizia de impunere,primita in luna iulie 2013.Ma uimeste faptul ca desi suntem plecati din tara din 2003,tot in italia,si noi avem rezidenta,am primit aceasta decizie exact cu aceleasi sume,ma refer la dobanda si penalitati 536lei pt niste dividende cu suma de 8080lei.Aceeasi soarta o am si eu,adica nu am alt venit,am fost la institutie de stat,la financiar, am scos adeverinta cu adevaratele dividende care le am pe anul 2012 adica 28lei si nu 8080lei,le-am dus adeverinta crezand ca-mi va face un calcul pt adevarata suma ce o am din dividende.Mi-au spus ca tot trebuie sa platesc suma de 536lei pt ca sunt cetatean roman cu domiciliul in romania,aceasta suma se va anula daca duc un formular E104 ca precum sunt asigurat in alta tara europeana(chiar daca nu inteleg logica,ori cetatean cu domiciliul in romania ori asigurat in alta tara europeana)Aici am fost sa cer formularul dar eu sunt casnica si nu pot elibera acest formular.Am fost sfatuita de cei din italia sa arat cardul european de sanatate care este ca o dovada de asigurat.Acasa le-am aratat buletinul cu rezidenta din italia,cardul european de sanatate,nici nu vor sa auda.Ce as putea sa mai adaug la dosar sa-i fac sa accepte ca ei au gresit.Chiar daca par o persoana fara etica dar nu as vrea sa platesc pt greselile altora.Va multumesc anticipat pt un raspuns