avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1671 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere a CASJ Brasov
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere a CASJ Brasov

Buna ziua.Am si eu aceeasi problema cu decizia de impunere,primita in luna iulie 2013.Ma uimeste faptul ca desi suntem plecati din tara din 2003,tot in italia,si noi avem rezidenta,am primit aceasta decizie exact cu aceleasi sume,ma refer la dobanda si penalitati 536lei pt niste dividende cu suma de 8080lei.Aceeasi soarta o am si eu,adica nu am alt venit,am fost la institutie de stat,la financiar, am scos adeverinta cu adevaratele dividende care le am pe anul 2012 adica 28lei si nu 8080lei,le-am dus adeverinta crezand ca-mi va face un calcul pt adevarata suma ce o am din dividende.Mi-au spus ca tot trebuie sa platesc suma de 536lei pt ca sunt cetatean roman cu domiciliul in romania,aceasta suma se va anula daca duc un formular E104 ca precum sunt asigurat in alta tara europeana(chiar daca nu inteleg logica,ori cetatean cu domiciliul in romania ori asigurat in alta tara europeana)Aici am fost sa cer formularul dar eu sunt casnica si nu pot elibera acest formular.Am fost sfatuita de cei din italia sa arat cardul european de sanatate care este ca o dovada de asigurat.Acasa le-am aratat buletinul cu rezidenta din italia,cardul european de sanatate,nici nu vor sa auda.Ce as putea sa mai adaug la dosar sa-i fac sa accepte ca ei au gresit.Chiar daca par o persoana fara etica dar nu as vrea sa platesc pt greselile altora.Va multumesc anticipat pt un raspuns

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Alte discuții în legătură

Decizie de impunere a casj brasov tudor_uz2 tudor_uz2 Am primit acasa o decizie de impunere in suma de vreo 536 ron care cuprinde impunerea pe anu 2011,dobinda si penalitati in situatia in care eu sint plecat din ... (vezi toată discuția)
Plata cass cetățean strain MariaMarcela MariaMarcela Buna ziua!Ce document trebuie sa prezinte un cetățean italian pentru a demonstra calitatea sa de asigurat in Italia pentru a nu plati contribuția la ... (vezi toată discuția)
Scutire cass pe chirii daneliuc daneliuc am rezidenta in Italia si am asigurare medicala in Italia dovedita cu un card [tessera sanitaria]. Este aceasta documentul portabil cerut de ANAF prin ord ... (vezi toată discuția)