Forum AvocatNet Italia Taxe, impozite si alte probleme de ... Plata CASS cetățean strain
Discuție deschisă în Taxe, impozite si alte probleme de afaceri

Plata CASS cetățean strain

Buna ziua!Ce document trebuie sa prezinte un cetățean italian pentru a demonstra calitatea sa de asigurat in Italia pentru a nu plati contribuția la sănătate in Romania calculată la dividendele primite?Mulțumesc!
MariaMarcela, utilizator
Cetatean al unui stat din UE, daca isi achita contributiile de sanatate in tara sa, poate sa solicite emiterea formularului A1 (fostul formular E101). din care va rezulta ca se plateste contributia de asigurare de sanatate in Italia.
De aceea acesta nu va mai trebui sa plateasca si in alt stat al UE (= Romania).
In acelasi formular A1 se trece si contributia la fondul de pensii, daca este cazul.
In acelasi timp, cetateanul italian nerezident in Romania va trebui sa solicite si un certificat de rezidenta fiscala de la autoritatile fiscale din tara sa, pentru demonstrarea rezidentei, care este condtitio sine qua non in relatia cu autoritatile fiscale romane.
atticusfortezza, utilizator
Multumesc!