avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate PREDAIONEL

Activitate PREDAIONEL

buna ziua
va rog sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare.
am fost casatorit si am divortat in urma cu 15 ani.
din casatorie am un copil,care a implinit 23 ani.
a ramas in apartamentul cu doua camere cu fosta sotie.
eu am vrut sa facem acte copilului dar fosta nu a fost de acord.
si locuiesti si in acest moment dat acolo cu tot ce exista in el.eu nu am luat decit o masina(dacia()atunci cind am plecat din apartament.
acum vrea sa vindem sa nu-i lase nimic copilului dar eu nu sunt de acord.
specific ca apartamentul a fost cumparat de la mapn de catre mine in timpul casatoriei dar suntem trecuti inpreuna pe actul de vinzare cumparare.
va rog sa-mi spune-ti daca pot sa trec apartamentul pe numele copilului daca fosta sotie nu vrea sa-i dea nimic si vrea sa-l vinda.
eu nu sunt de acord sa-l vind si nu s-a facut nici un partaj de la divort pina acum.sau daca pot face donatie orice se poate sa trec pe numele fetei si sa nu-l vind.
va multumesc pentru raspuns.
o zi buna.
va multumesc
buna ziua
va rog sa-mi raspunde-ti si mie la urmatoarea problema si sa ma indruma-ti cum sa procedez.
in urma cu sapte ani mama a decedat ,iar in casa batrineasca a ramas tatal meu care locuieste si acum .singur.
tatal meu vrea sa-mi dea mie locuinta si terenul aferent cu acte eu fiind singurul baiat din familie.(mai am trei surori)
eu nu locuiesc momentan in tara si nici cele trei surori.
doua dintre surori nu sunt de acord sa-mi dea mie cu act locuinta si sa pot avea grija de tatal meu chiar daca nici una nu locuieste cu el iar eu atunci cind vin locuiesc la tatal meu si nici eu nu pot sa fac investitii deoarece nu stiu cum putem proceda pentru a fi eu proprietar.
va rog sa-mi spune-ti cum este cel mai bine sa procedam pentru a putea fi proprietar si sa pot avea grija de tatal meu si a putea investi in locuinta tatalui meu