avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vanzare - cumparare sau donatie fara partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vanzare - cumparare sau donatie fara partaj

buna ziua
va rog sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare.
am fost casatorit si am divortat in urma cu 15 ani.
din casatorie am un copil,care a implinit 23 ani.
a ramas in apartamentul cu doua camere cu fosta sotie.
eu am vrut sa facem acte copilului dar fosta nu a fost de acord.
si locuiesti si in acest moment dat acolo cu tot ce exista in el.eu nu am luat decit o masina(dacia()atunci cind am plecat din apartament.
acum vrea sa vindem sa nu-i lase nimic copilului dar eu nu sunt de acord.
specific ca apartamentul a fost cumparat de la mapn de catre mine in timpul casatoriei dar suntem trecuti inpreuna pe actul de vinzare cumparare.
va rog sa-mi spune-ti daca pot sa trec apartamentul pe numele copilului daca fosta sotie nu vrea sa-i dea nimic si vrea sa-l vinda.
eu nu sunt de acord sa-l vind si nu s-a facut nici un partaj de la divort pina acum.sau daca pot face donatie orice se poate sa trec pe numele fetei si sa nu-l vind.
va multumesc pentru raspuns.
o zi buna.
Daca nu ati facut partaj, nu puteti face nimic: nici vanzare si nici donatie.

Faceti partajul ai apoi veti putea face ce credeti de cuvinta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cale de atac hotarire divort ContSters101235 ContSters101235 Se poate ataca acum in 2009, in justitie, o hotarire de divort pronuntata in 29/03/2004 si care nu sa apelat in termenul legal de 30 de zile din motive ... (vezi toată discuția)
Donație Adakaleh Adakaleh Dacă soțul îmi donează partea lui di apartament ce drepturi mai asupra apartamentului? (vezi toată discuția)
Testament sau contract de vinzare cumparare ? 0737187571 0737187571 Buna ziua va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema destul de delicata...am fost casatorita si a rezultat un copil care a ramas cu mine(totul se ... (vezi toată discuția)