avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1153 soluții astăzi
Forum Activitate draghiciion

Activitate draghiciion

Răspuns la discuția acte neautentice
Car3men a scris:

Daca nu s-a facut succesiunea de pe urma mamei, cum a fost posibil ca tatal vitreg sa faca acte de vanzare-cumparare??????


:-/


lipsesc niste elemente din cele relatate!!!!




Am sapat pe forum dar si pe net,dar si in lege, m-am convins.
Pana la urma se poate face: vanzarea unei constructii(fara teren) sub semnatura privata,avem nevoie doar de un avocat bine informat si rezolvam. Transferul dreptului de propietate se face si sub semnatura privata,nu putem intabula ca ne lovim de legea aia ciudata, dar deschizand actiune in instanta blocam pe altcineva sa intabuleze.
Iar daca propietarul decedeaza si vin alte rude sa ceara drepturi ,acestia vor trebui sa despagubeasca in mod egal pe cumparator, tocmai atunci instanta poate da o hotarare care sa tina loc de act autentic (asta in cazul in care mostenitorii refuza sa despagubeasca cumparatorul)
Deci transferul propietatii se obtine dar posesia care include intabulare si hotarare de instanta ,mai tarziu.
Nu sunt de meserie dar pot sa-ti dau un raspuns .
In lege scrie ca orice act poate fi atacat dar ma tem ca ,nu veti reusi,odata ce propietarii face vanzarea pe timpul vietii(la notar) nu avea sorti de izbanda.
ar fi o chicita avocateasca: dv. puteti formula in instanta dupa decesul propietarilor ,lipsa discernamantului (asta in cazul in care vanzarea se face fara adev. de la INML, DACA parintii au varsta peste 70 ani da data vanzarii) (sau sa specificati ca suma vanzarii a fost in neconcordanta cu pretul pietei) Deci vezi cum faci si impacate cu parintii fa ceva du le un curcan ceva,vezi tu!!! Bafta
Răspuns la discuția acte neautentice
De ce sa mai merg la mediator, tata vitreg a vandut pe partea lui cota lui.
Ce sa medieze mediatorul vointa propietarului? el isi vinde partea lui eu raman sa fac succesiune dupa mama cand oi avea bani.
Răspuns la discuția acte neautentice
pai s-a facut act la avocat sub semnatura privata nu la notar, si am inteles din lege ca se poate si sunt valabile exemplu ''chitantele de mana''
Am uratorul caz:

Mama a decedat in urma cu 10 ani ,am tata vitreg fara descendenti(are nepoti).
Succesiunea nu s-a dezbatut din lipsa de bani. nu e cadastru si intabulare.

Tatal vitreg a facut un contract de vanzare cumparare cu clauza de ingrijire,scrie in el ca : cumparatorul preia datoriile de la utilitati in cuantum de 10.000 lei, si ca pretul vanzarii este de 20.000 lei, iar pretul intretinerii de 100 lei/luna , mai scrie ca vinde cota de 3/4 din dreptul la propietate(se refera la constructie ),mai scrie ca comf. legii 17/2000 renunta a fi asistat,mai scrie ca cumparatorului i se transfera dreptul la propietate si ca intra in posesie azi data semnarii. Actul e facut cu un avocat care atesta data si identitatea partilor.

Tata vitreg spune ca cumparatorul va investi instanta sa emita o hotarare care sa tina loc de act autentic, si va face actiune in contradictoriu cu of.de cadastru pentru a intabula dreptul cumparatorului la propietate.
Va intreb eu : E posibil asa ceva?
Daca e posibil, cumparatorul poate vinde la randul lui cota vanduta de tatal meu vitreg ???
Mentionez ca in cotract nu scrie ceva de habitatie,sau intrare in posesie dupa decesul vanzatorului. scrie clar : se transfera dreptul la propietate si se intra in posesie.