avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielion

Activitate gabrielion

Mulțumesc!
Bună ziua. În ce cazuri se poate ca o societate de asigurări sa ceara despăgubiri unui asigurat care a făcut accident rutier soldat cu deces din culpa comuna a soferului si a decedatului?Societatea a plătit o suma părților vătămate iar acum vrea sa o recupereze de la vinovat,care a condus băut.Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Plata cheltuieli judiciare
Am vorbit la telefon la registratura judecătoriei.Platesc la taxe și impozite in orasul in care stau, fac copie la chitanță și păstrez copia iar originalul îl trimit cu recomandata la judecătorie împreună cu numărul de dosar.Sa se știe!:)

ynocentta a scris:

Puteti achita direct la trezorerie sau on line in contul judecatoriei care a solutionat speta

Bună ziua,
Am de plătit 2.500 lei cheltuieli judiciare către stat în urma unei condamnări penale definitive cu suspendare.
Cazul a fost judecat la Judecătoria Videle, jud.Teleorman, dar eu sunt din alt oraș. Va rog, unde pot plăti aceasta suma și către cine?

Va mulțumesc!
Bună ziua!După ce procesul s-a terminat cu decizie definitivă de condamnare penală cu închisoare dar cu suspendare cu supraveghere 3 ani și munca în folosul comunității ,ce face condamnatul?Așteaptă înștiințare de la poliție?Se duce de capul lui la secție,la probațiune?Plus ca trebuie sa plătească cheltuieli juridice.Va mulțumesc!
Scuze,invaliditate gradul 3,diagnostic funcțional mediu.

Carp Mircea a scris:

Nu exista handicap gradul 3.
Exista handicap:
-Grav
-Accentuat
-Mediu
De asemenea exista:
-Invaliditate gradul:
-I
-II
-III - cu drept de munca 4 ore/zi
Lamuriti lucrurile.

Bună ziua!Va rog,am o nelămurire. Am primit decizia de la comisia medicala pentru handicap gradul 3 cu 4 ore de munca.In acest caz,se întrerupe contractul de munca și se aproba sau nu un alt contract?Ce spune legea?Va mulțumesc!
Bun,mulțumesc!Și cum se face,va rog?!

Carp Mircea a scris:

Calculul se face ca si la pensia de limita de varsta.

Bună ziua. Va rog,vreau sa știu cum se face calculul în cazul ieșirii la pensie pe caz de boala(operație pe cervicala cu doua proteze montate în locul a doua discuri scose).Vârstă aproape 59 ani,vechime aproape 40 ani,aproape 3 ani de grupa a doua.Va mulțumesc!
Bună dimineața!Locuiesc într-un oraș diferit de zona unde am speța.In orașul unde se instrumentează cazul am dat la politie prima declarație.Dupa un timp,trebuia sa fiu chemat sa primesc înștiințarea ca din suspect devin inculpat.Intre timp m am operat și sunt în concediu medical pana spre sfârșitul anului,asa ca nu ma pot prezenta,neavand voie sa ma deplasez.Azi a venit polițistul din celalalt oraș și a adus actul pe care l am semnat precum ca am luat la cunoștință ca devin inculpat.A venit cu mașina proprie,civil și a zis ca mai are treaba în orașul în care locuiesc și ca îl bate la cap avocatul celeilalte părți,precum și prim procurorul.Intrebarea mea este dacă s a procedat legal.Va mulțumesc!